Škola levnocestování – Před nákupem letenky (1. část)

První myšlenka byla taková, že vám tu napíšu jak využívat ten nejlepší vyhledávač letenek na světě, kterým je podle mého názoru Google Flights. Ale pak mě napadlo, že tento návod vám bude k ničemu, když nebudete vědět ty důležité věci okolo nákupu levných letenek. Takže jsem se rozhodl, že si otevřu takovou menší „Školu levnocestování“ a sepíšu toho více. Samozřejmě na konci z toho udělám e-booček a budu to prodávat za několik desítek EUR.

Při shánění levných letenek hrajou velmi důležitou roli tyto body:

 1. Termíny
 2. Flexibilita
 3. Ochota cestovat na jiné letiště
 4. Umět se sbalit do příručáku
 5. Kdy kupujete letenky

Termíny

Začneme tím, že si řekneme kterým termínům se při shánění levných letenek určitě vyhnout. Toto platí ve více než 90% případech (pokud se tedy neobjeví nějaká náhodná akce nebo last minute).

 • vyhněte se nákupu letenek na letní prázdniny (červenec – srpen)

V tohle období by chtěl cestovat každej, takže žádné akce skoro nebývají a letecké společnosti jsou si zájmu o letenky vědomi, takže ceny ženou dost nahoru. Není neobvyklé, že třeba letenky na dálkových linkách stojí dvojnásobek ceny co normálně. TIP: Občas se dají letenky zlevnit tak, že zvolíte odlet ještě v červnu a návrat v první polovině července nebo zase odlet v poslední polovině srpna a návrat až v září.

 • termíny okolo Vánoc a Silvestra

Platí to podobné co výše, velká poptávka, takže ceny letí vzhůru. Zase menší TIP pokud budete letenku potřebovat v těchto termínech. Volit odlet do cca. 15. prosince, pak už to jde nahoru. Návrat pak bývá občas levný kolem 26-28. prosince a nebo až po novém roce 3. ledna a dále (1 a 2. ledna se budou chtít vracet všichni protože musí do práce, školy atd.)

 • dalšími termíny kterým se doporučuji vyhnout jsou logicky Velikonoce, celosvětové události jako třeba Olympiáda, Čínský nový rok a další
 • u krátkých letů například po Evropě nebo vnitrostátních určitě bude platit to, že letenky pátek tam a neděle večer zpět budou většinou dražší (víkendové pobyty jsou dost žádané)

Flexibilita

Snažte se být alespoň trošku flexibilní. K lepší ceně si často pomůžete tím, že si ke konkrétnímu datu přidáte rozptyl +-3 dny. Letenky nestojí na každý den stejně. V některých případech také je lepší volit brzké ranní lety nebo lety pozdě večer, kdy tyto lety bývají levnější. Tohoto jevu si můžete například všimnou u nízkonákladovky AirAsia, která třeba létá několikrát denně mezi Bangkokem a Kuala Lumpur.

Ukázka levného ranního letu

Nezaměřujte se jen na jedno letiště odletu/příletu

Dost často se vyplatí hledat letenky i z jiných letišť, které jsou v dobré dojezdové vzdálenosti. V dnešní době kdy jezdí FLiXBUS nebo Regiojet do každého většího města v Evropě několikrát denně za pár stovek, se to občas vyplatí. Praha často patří k těm dražším místům, zkuste třeba hledat letenky z Vídně, Mnichova, Berlína, Budapešti, Norimberka, Krakowa a dalších letišť. Mnohdy když si to spočítáte, tak i s dopravou nebo přespáním na místě, stále letenky vycházejí o několik tisíc levněji.

Pokud jste trošku zkušenější, můžete se pustit do hledání i ze vzdálenějších letišť jako Milán, Paříž, Londýn a další. Vzhledem k tomu, že z Prahy do těchto měst létají lowcost společnosti doslova za hubičku, tak se v některých případech vyplatí i takováto kombinace (i za cenu nocování v hotelu).

To samé platí k příletovým letištím. Zjistěte si jestli se v okolí města nenachází více letišť, ať nehledáte letenky pouze na jedno letiště. Vezměte si například San Francisco, kde nenajdete jen letiště SFO. Letiště Oakland se nachází hned na druhé straně Sanfranciského zálivu a v centru San Francisca jste za 40 minut vlakem BART.

Kdo se umí sbalit do příručáku, cestuje za méně

V dnešní době většina klasických společností, aby mohla konkurovat trošku cenově i lowcost dopravcům, zavádí tzv. light/basic tarify. To znamená že v ceně letenky máte jen příruční zavazadlo a odbavené je za větší poplatek. Samozřejmě na dálkových linkách občerstvení a jídlo zůstává v ceně. Takže pokud se umíte do zabalit do klasického příručáku + kabelky, tak máte vyhráno.

Cena za odbavené zavazadlo na dálkových linkách se často pohybuje okolo 60 USD/jeden směr

Stejná situace je u dálkových linek lowcost dopravců. Zde je v ceně také pouze příruční zavazadlo. Akorát v tomto případě v ceně není ani občerstvení a jídlo. Takže pokud jste si schopni připravit něco z domova nebo koupit si na letišti v nějakém marketu, tak také ušetříte nemalé peníze. Příklad dálkových lowcostů – LEVEL, Scoot, Norwegian a další.

Pro představu u Scoot standardní jídlo + občerstvení vyjde na 12 USD, u LEVEL to je 35 EUR!

Trik s prázdnou lahví, kterou si pak za bezpečnostní kontrolou napustíte ve fontánce nebo v umyvadle asi znáte. Pokud na letišti nejsou fontánky, tak doporučuji do té chlorované vody z umyvadla šumák.

Termín nákupu letenek

Asi jedna z nejkomplikovanějších částí, kdy kupovat letenky? Určitě se tu nebudeme bavit, že nejlepší je kupovat letenky ve středu v 21:53, protože mi to připadá jako hodně velkej nesmysl. Ale trošku pravdy bych už hledal na tvrzení, že lepší je letenky kupovat někdy během prostředku týdne, než o víkendu. Už se mi několikrát stalo, že ty stejné letenky byly během týdne levnější než o víkendu.

Nejčastěji udávaným termínem pro nákup letenek na dálkových linkách jsou 2-3 měsíce před odletem, takže opravdu s nákupem neváhejte měsíc nebo dva týdny do odletu, jako to bohužel dělá většina co mi píše, že nemůže sehnat levnou letenku tam a tam. Čím víc se blíží datum odletu, tím víc jde cena nahoru, on si tu letenku někdo koupí jelikož tam prostě bude muset letět a nebo to zaplatí firma. Samozřejmě tu platí, že když se objeví nějaká akce za super cenu s odletem až třeba za 8 měsíců, tak s kupováním neváhejte a kupujte.

 • Pokud se chystáte na nákup letenek na výše zmíněná data „kterým termínům se při cestování vyhnout“ určitě nečekejte s nákupem 2-3 měsíce dopředu, hned jak uvidíte nějakou lepší cenu tak kupujte!

Jak se dozvím že uvedená akční cena je fakt dobrá? Navštivte stránku http://happyfly.cz/ a nahoře vpravo napište do vyhledávacího pole uvedenou destinaci. Vyjedou vám výsledky letenek a ceny, tak si to porovnejte jak se ty ceny pohybují.

Co se týče kupování letenek u nízkonákladových společností, tam je to různější. Ryanair, WizzAir a další, mívají tzv. first minute akce, kdy si můžete za super ceny koupit letenky třeba už 8-10 měsíců dopředu. Opačným případem je, že zase nabízejí několik velmi zvýhodněných termínů s omezeným počtem míst, měsíc před odletem (ale na to se určitě nedá spoléhat). Obecně se dá říci, že letenku byste měli zakoupit 1-3 měsíce před odletem, pokud jste do té doby nenarazili na nějakou akci.

 • Další dny kdy se vyplatí kupovat letenky – Černý pátek(Black Friday), Cyber Monday nebo si můžete hlídat narozeniny leteckých společností

TIP: Určitě se také vyplatí sledovat nově zavedené linky. Pokud letecká společnost ohlásí novou linku, tak se docela často stává že na krátkou dobu nabídne letenky opravdu za velmi přijatelné ceny nebo dokonce se stane, že se stane chyba při nahrávání cen do systému, viz. příklad níže.

→Shanghai Airlines oznámila novou linku mezi Budapeští a Šanghají a jak to dopadlo po nahrání nové linky do systému, se můžete podívat zde.

<>

A ještě si uvedeme jeden mýtus. “ ̶L̶e̶t̶e̶n̶k̶y̶ ̶n̶a̶ ̶p̶o̶s̶l̶e̶d̶n̶í̶ ̶c̶h̶v̶í̶l̶i̶ ̶j̶s̶o̶u̶ ̶n̶e̶j̶l̶e̶v̶n̶ě̶j̶š̶í̶“, tak poprosím tohle si nepamatujte, to je blbost, která se nějakým divným způsobem neustále drží při životě. Je tu tedy výjimka a to je když se doprodávají místa na charterových letech, takže v tomto případě opravdu můžete pořídit levnou letenku.

 

All Comments