Příprava na odlet na dovolenou z Letiště Praha

Jelikož je letní cestovatelská sezóna v plném proudu, tak bych vám rád společně s Letištěm Praha dal pár užitečných rad, jak nejlépe se připravit na cestu letadlem a vyhnout se případnému stresu či případným frontám na letišti.

Co si nachystat ještě před tím, než vyrazím na letiště?

Důležité je si projít všechny informace o vašem nadcházejícím letu. Kouknout se na datum letu, čas letu, jméno letecké společnosti a také předepsané limity na počet a váhu zavazadel, které si můžete vzít na palubu nebo nechat odbavit (u každé společnosti to může být různé). Také si před letem zjistěte z jakého terminálu budete odlétat. V Praze jsou čtyři terminály, ale vás se bude týkat s největší pravděpodobností odlet z terminálu 1 (non-schengen) nebo terminálu 2 (schengen). I když z jednoho do druhého přejdete za pár minut, ušetříte si tím starosti.

  • Terminál 1 – odlety mimo schengenský prostor (pozor si dejte na Chorvatsko, i když to mnohé svádí jít na T2, tak lety do Chorvatska odlétají z T1.
  • Terminál 2 – odlety do schengenského prostoru (pokud byste nevěděli přesně, zde se můžete podívat na země v schengenu)

Další co byste si měli určitě před cestou zkontrolovat jsou doklady, případně vízové povinnosti a očkování, pokud je vyžadováno.

Určitě se na letiště vydejte s větší časovou rezervou. Na letišti se doporučuje být dvě hodiny před odletem, zejména v hlavní letní sezóně.

PS: Třeba někoho zaujme. Pokud cestujete v rámci schengenského prostoru, tak na Terminálu 2 můžete nyní nově využít zpoplatněnou službu FastTrack, která Vám zajistí rychlejší průchod bezpečnostní prohlídkou. Za tuto službu zaplatíte 150 Kč/1 osoba. Rezervovat FastTrack si můžete dopředu na těchto stránkách (klik).

Pokud odlétáte z Terminálu 1, tak zde si můžete občas urychlit průchod pasovou kontrolou a to tím, že využijete tzv. E-gates. Tuto samoobslužnou pasovou kontrolu můžou využít držitelé pasů z EU, EHP a Švýcarska. E-gates mohou využít cestující starší než 15 let a jejich pas je s tzv. čipem.

Příprava zavazadla a na bezpečnostní kontrolu

Cestující by měli respektovat pravidla, ale i počty a limity zavazadel, které si berou sebou na palubu letadel (tzv. příruční zavazadla) i těch, které si odbavují do nákladového prostoru (tzv. odbavená zavazadla).

V odbavených zavazadlech se nesmí převážet žádné zakázané předměty – výbušniny, zbraně nebo náboje. Pozor si také dejte, že do odbaveného zavazadla nepatří powerbanky, elektronické cigarety nebo různé napájecí zdroje. Takže pokud třeba převážíte vrtačku, tak zdroj vyndat a vzít si do příručáku. To samé platí u powerbank a elektronických cigaret. Tímto si ušetříte čas a stres, jelikož by jste museli být voláni na dodatečnou kontrolu vašeho zavazadla.

Až si budete balit věci do menšího zavazadla tzv. příručního, které si berete sebou na palubu letadla, tak určitě nezapomeňte že i zde platí nějaká pravidla. Důležitý je limit 100 ml u tekutin, aerosolů a gelů. To znamená že na obalu musí být 100 ml/100 g (i kdyby jste měli pastu 150 ml a bylo v ní třeba 10 ml, tak se bezpečností prohlídka řídí podle toho, co je psáno na obalu). Věci, které si sebou chcete vzít, se musí vejít do jednoho plastového sáčku o objemu 1 litr. Ale platí tu výjimka třeba na léčiva, které se do tohoto limitu nepočítají a můžou být větší než 100 ml (roztoky na kontaktní čočky, sirupy, kapky a další).

Zdroj: www.prg.aero

Co se týká ještě tekutin, tak před bezpečnostní kontrolou nemusíte nutit vaše děti vypít velké pití, které jste pro ně vzali. Platí zde také výjimka, že pro děti můžete vzít pití a dětskou stravu na dobu cesty i v balení, které je větší než 100 ml. Platí na letištích v schengenském prostoru, mimo schengen to může být různé.

Před bezpečnostní kontrolou vyndejte do přepravky zvlášť vaše zabalené tekutiny (to platí i u zakoupeného duty free, léků a pití pro děti) a velkou elektroniku (počítač, tablet, větší zrcadlovky). Abyste prošli bez problému kontrolou, je také potřeba sundat pásek, hodinky, čepici, vyndat všechny věci z kapes a pokud víte, že máte v botech kovovou výstuž, tak bude také dobré sundat boty (návleky si u bezpečnostní kontroly můžete vzít).

TIP: Až si doma budete balit příruční zavazadla, dejte si balíček s tekutinami a elektroniku navrch zavazadla, ať to nemusíte složitě hledat a vyndavat.

ZDROJ: www.prg.aero

A teď pár důležitých a nejčastějších prohřešků a chyb:

  • do příručního zavazadla si můžete vzít nůžtičky s čepelí do 6 cm nebo jednorázová holítka
  • tohle bych dal s několik vykřičníky, protože denně to jsou desítky i stovky případů. Repelent ve spreji nechte doma, nepatří do odbaveného ani příručního zavazadla (náhradou může být repelent v podobě krému nebo zakoupit na místě)
  • sebou si můžete vzít jeden zapalovač nebo sirky (pokud se vám zapalovač neustále rozbijí, tak snad ten druhý také projde ;)). Pozor u zapalovačů na tzv. turbo zapalovače ty nejsou povoleny
  • zapomenuté nábojnice ze střelnice nebo různé obranné spreje (pepřáky) nechte doma (dost často zabavovaným předmětem je také tzv. nůž v kreditní kartě, ten jedině do odbaveného zavazadla)

Odkud mi to odlétá?

Docela často se stává, že cestující na letišti zmateně chodí a hledají odkud jim odlétá jejich letadlo. Není nic jednoduššího než se porozhlédnout okolo sebe a najít nejbližší obrazovku, kde jsou vypsané následující lety. I když váš GATE je většinou napsán na letence a také vám ho řeknou na check-inu, tak je dobré se ujistit na obrazovkách s odlety, že se váš GATE nezměnil.

Takže pokud odlétáte z Terminálu 1 a dostanete letenku kde bude napsáno A nebo B (to samé bude na obrazovce), tak to znamená že máte zamířit k prstu A nebo B, zde si můžete sednout a občas kontrolujete obrazovky do té doby, než vám tam přiřadí i číslo GATU.

Pozor si také dejte na zkratky společností a čísla letů. Není nic neobvyklého, že současně z letiště odlétají dvě letadla do té samé destinace nebo stejného města. Na obrazovce vám bude svítit Hurghada B3 a pod tím Hurghada A7. Zde nastává okamžik kdy si vzít letenku do ruky a přečíst si pořádně číslo letu (formát bude např.  QS2584). Poté už si jen váš let správně přiřadíte ke správnému GATU. Dost často se toto stává také u Londýna.

Níže naleznete ještě uvedené rady ve zkrácené verzi:

Likes:
4 3
Views:
1859
Article Categories:
MagazinTravel Hacking