Jak si zpříjemnit cestu ještě než nastoupíte do letadla

Dnešní článek bude o tom, jak si zdarma vybrat sedadlo v letadle podle sebe. Většina z Vás už asi ví, že někteří letečtí dopravci nabízejí ihned při nákupu letenky výběr sedadla zdarma a dokonce i volbu jídla. Některé společnosti nabízejí i upgrade do vyšší třídy za poplatek nebo v rámci dražby.

Ale pěkně popořadě. Nejdříve k nákupu letenky. Letenku můžete koupit dvěma způsoby, buď přes prodejce (např. letuška, pelikán, student agency, expedia, fluege a další) a nebo letenku koupíte přímo od letecké společnosti. V obouch případech dostanete po krátké době(pár minut), vystavené elektronické letenky, tzv. e-tickety (poznáte to tak, že někde v tom mailu nebo příloze naleznete eticket number a zatím číslo, ve většině případů má 13 číslic) např. 176-0158652466 (první trojčíslí označuje leteckou společnost, která tuto letenku vystavila. Zde je to například 176, což je Emirates).

Ale proč vůbec zmiňuji tu elektronickou letenku. Na té letence naleznete něco důležitějšího a to je rezervační kód. Poznáte ho jednoduše, je většinou vyznačen velkým, tučným písmem a má 6 znaků. Například KZVGX5

rez kod

Nyní když víte rezervační kód (u některých dopravců lze použít i e-ticket number), tak máte možnost se přihlásit na stránkách letecké společnosti do Vaší rezervace, kde budete moc měnit seating, jídlo, číslo frequent flyer programu, doplnit si číslo pasu, udělat si online check-in a jiné.

Takže jak se přihlásit. Příklad: Zakoupíte si letenku s Cathay Pacific z Prahy do Taipei přes prodejce pelikán. Po pár minutách čekání dostanete email od prodejce pelikán. V emailu se dozvíte e-ticket number a rezervační kód (tak jako je na příkladovém obrázku nahoře).

Máte v ruce rezervační kód, který Vám umožní přístup do svého profilu. Vzhledem k tomu že máte letenky na lety Cathay Pacific, tak navštívíte stránky www.cathaypacific.com a zde si najdete záložku Manage Booking.

cat

Pokud byste měli letenky vystavené od dopravce Alitalia(AZ), tak váš rezervační kód zadáte na stránkách www.alitalia.com

az

V této chvíli máte přístup do vaší rezervace u letecké společnosti a můžete měnit informace (samozřejmě například jméno už nezměníte ;)). Bohužel v dnešní době se letecké společnosti snaží vydělat úplně na všem, takže i klasické společnosti pomalu zavádějí placení za vybrání místa. Naštěstí ještě plno leteckých společností na toto nepřistoupilo a nabízí tuto službu zdarma.

Další možností je, že pokud letecká společnost má zpoplatněný seating, tak Vy si pořád můžete vaše sedadlo vybrat zdarma. A to tak že si počkáte do té doby, kdy začne tzv. online check-in/odbavení přes internet. Letecké společnosti mají online check-in různě, ale většinou jde dělat 48h před odletem až pár desítek minut nebo hodin do odletu. Nejlepší je si přesně zjistit kdy online check-in začíná, nastavit si upomínku(i třeba v nočních hodinách) a vybrat si sedadlo. Většinou budete mít štěstí a vychytáte ty nejlepší místa jako samostatná dvojka u okna nebo upper deck v A380 British Airways 😉 Kdy začíná online check-in zjistíte na stránkách dopravce nebo v našem seznamu leteckých společností.

*Jestli se bojíte, že přijdete online check-inem o papírovou letenku, tak nemusíte mít strach. Letenku si můžete nechat znovu vytisknout buď na check-in přepážce na letišti nebo u samoodbavovacího kiosku.

Příklad jak vypadá výběr seatingu u Cathay Pacific

qatar

Možná se ptáte proč na uvedeném obrázku nelze zvolit seating na trase PRG(Praha) – Amsterdam(AMS), je to tím, že tento let operuje společnost OK(ČSA) a ta má seating zpoplatněn. Seating lze zvolit až při online check-inu, tzn. u ČSA nejdříve 30h před odletem.

Pozn. Některé společnosti co mají seating zpoplatněný, nabízejí svým věrným zákazníkům, kteří vlastní u nich některý z vyšších statusů Frequent Flyer Programu, výběr sedadla zdarma. Další výjimkou jsou jsou většinou sedačky v Business Class a First Class, u kterých výběr není zpoplatněn.

Výběr sedadla u Qatar Airways, na kterém si i ukážeme kde sedět a kde raději ne.

qr aa

Prostor číslo 1 – Proč zde nesedět? Pokud poletíte nějakou dálkovou linku, tak je hodně velká pravděpodobnost, že s Vámi poletí v letadle malé děti. A kam se většinou usazují matky se svými dětmi, právě do přední řady číslo 42, nejčastěji do střední části. U těchto míst je před Vámi stěna za kterou je galley, ale to nejdůležitější, že na tě stěně jsou nainstalované držáky na kolébky (někdy jsou i na krajních sedadlech A,B,K,J), ale častěji uvidíte tuto kolébku na místech G,F,E,D. Před řadou 22 je také stěna.

bas

Proč prostor číslo 2 – U těchto míst na dálkových letech, možná i na kratších, hrozí riziko větší kumulace lidí. Všichni najednou prostě musí na záchod a začne se tvořit fronta, lidi do vás začnou strkat atd. takže lépe se těmto místům vyhnout. Další riziko je, že u některých společností se tyto sedačky nedají moc sklápět, protože za sedačkami je stěna a není už tam místo.

Dalším pomocníkem při výběru lepšího sedadla Vám můžou být tyto stránky www.seatmaestro.com a www.seatguru.com.

A co takhle jeden větší Travel Hack. Co třeba jak si vybrat sedačky u airlines, která má výběr placený, ale Vy to stejnak budete mít zadarmo. Jedná se o letenky se společností Air Berlin. Pokud nemáte nějaký vyšší status u Air Berlin a nechce se Vám čekat 30h do odletu, kdy si můžete pak při online check-inu vybrat seating, tak se to dá obejít ještě jinou cestou a to přímo po nákupu letenek.

Stačí se s vaším rezervačním kódem přihlásit na stránkách společností Qatar Airways a nebo Royal Jordanian, kde si budete moct sedačky vybrat a ZADARMO. 

Likes:
1 0
Views:
3241
Article Categories:
Travel Hacking

All Comments