Zanzibar – Průvodce

Pár informací k error letenkám z Lucemburska na Zanzibar a k Zanzibaru. Jedná se o tuto akci http://happyfly.cz/error-fare-z-lucemburska-na-zanzibar-za-4-718-kc/. Letenky se dalo zakoupit s odletem z Lucemburku a zpět. Ale asi většina volila na cestě zpět, přerušení cesty v Miláně nebo Mnichově.

Cesta do Lucemburku se dá vyřešit více způsoby. Nejlevnější je letět s Ryanairem na letiště Brusel Charleroi a odtud autobusem flibco do Lucemburku. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl vidět na chvilku Brusel a Lucemburk, tak jsem zvolil ČSA a z Bruselu pak autobus společnosti OI Bus. Po zkušenosti s touto společností, se jim budu obloukem vyhýbat. Po příchodu k autobusu zjištěno, že autobus má rozbité sklo a nikam nejede. Prý přijede náhradní (odjezd ve 13:40, nově podle řidiče a stewardky v 15:00). V 15:00 se teprve všichni dozvídají že bus jede až z Amsterdamu, takže v 15:00 byl jen kec. Jenže prej nemůžou řidiči zavolat kdy přijede, takže nemůžou říct ani přesně v kolik bude v Bruselu. Takže buď si mrzněte tady venku, nebo si běžte sednou do rozbitého autobusu a čekejte. Autobus přijíždí v 17:00, to už je většina cestujících totálně promrzlá. Po nástupu a odjezdu se v autobuse pouští klimatizace na plný pecky a na nejnižší teplotu, takže to už je fakt moc. Jdu za řidičem, jestli by jako mohl vypnout tu klimatizaci. Ve předu mě čeká docela překvapení. Za volantem busu sedí stewardka, která je rádá že drží volant a jede rovně a řidič jí naviguje, takže vypnutí klimatizace momentálně je nadlidskej úkol. No klimatizace vypnutá někde za Bruselem a změna řidiče taky, netuším co to vůbec mělo znamenat. Ale Oi bus už nikdy více.

Pro rejpaly, dalo se letět do Bruselu i ráno, takže odpadala nutnost ubytování a zvýšení nákladů na cestu.

Lucemburk je příjemné město, akorát bohužel ty ceny za ubytování jsou docela vysoký. Nejlevněji jsem sehnal s kódem na bookingu, Ibis Budget u letiště (asi nejhorší Ibis co jsem viděl, ale prý se renovuje). Autobus z/na letiště do/z centra stojí 2 EURa (v neděli a o svátkách je zdarma). Lístek platí 2 hodiny. Centrum se dá prochodit pěšky.

Odbavení na letišti v Lucemburku. Odbavit se dá jen do Milána (zavazadlo odbaví až na Zanzibar). Letí se Bombardierem Q400, takže vám řeknou, že příruční zavazadlo(kufr) musíte odevzdat před nástupem do letadla. Někteří to ignorujou a cpou to do binů. Na letu podávané pití a bagetka.

Přestup na letišti v Miláně. Na přestup moc času není (teda u mých letenek nebylo), takže není moc času se někde zdržovat. Po výstupu z autobusu do terminálu si zjistěte GATE, pravděpodobně to bude G?? a zamiřte rovnou tam. Všechny tranzitní přepážky jsou zavřené. Takže normálně projdete pasovou kontrolou bez letenky a odbavení na lety do Muscatu a Zanzibaru provedete až na GATU. Bohužel budete mezi posledníma, takže místa se nedají moc vybírat, pokud teda poletí plný letadlo. Agent na gatu tvrdil že je letadlo full, ale nakonec pár míst volných v letadle bylo. Tento let obsluhuje Airbus A330 v konfiguraci 2-4-2. Letušky na letu milé a usměvavé, zábavní systém super (plno filmů, pěkná info mapa), jídlo dobrý a ještě k tomu dostanete noční ameniti kit, který obsahuje špunty do uší, oční masku, kartáček, pastu a ponožky. K dispozici máte také sluchátka, deku a polštář.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že jsem viděl v Miláně na gatu desítky poláků, mám docela podezření, že v tomto případě šlo první let LUX-MXP přeskočit. Vzhledem k tomu že v Lucemburku nešlo odbavit na další lety, takže v Miláně nikdo nemohl zjistit jestli jste to proletěli nebo ne.

Večeře

Snídaně

Před přistáním v Ománu ještě přelet nad Dubají

Přestup v Muscatu a let Muscat – Milán. Výstup na plochu a do busu. Musíte projít znovu bezpečností prohlídkou, kam se nahrne plno lidí, ale takhle rychle odsýpat kontrolu jsem ještě neviděl. Let z Muscatu na Zanzibar je Boeingem 737-800. Letadlo nebylo v zádu úplně plný, takže se dalo získat trojku na spaní. Na letu podávaná snídaně, na výběr byla vaječná omeleta a chicken (chicken byl párek a k tomu stejnak vaječná omeleta). V průběhu letu se také rozdávají papíry na vyplnění (Visa form a declaration). Pokud si vyplníte v letadle, budete rychleji venku z letiště. Po příletu výstup busem, doveze vás do haly, kde všichni začnou vyplňovat formuláře. Po levé straně se nacházejí kukaně, kde zaplatíte vízum (poplatek 50 USD). Jak to chodí s platbou netuším, chtěl jsem platit cash v dolarech a pořád tvrdila že to není možný, že jen kartou. Ale někdo platil i cash.

PS: Upozornění na změnu ve vízech v Ománu zde.

Snídaně obě dvě varianty

Formuláře v plném rozlišení zde

Zanzibar: Tady toho moc asi nenapíšu. Asi nejlepší varianta je půjčit si zde auto na celý pobyt. Pokud si nepůjčíte auto, tak vám nezbývá nic jiného než dost drahé taxi a nebo místní minibusy, kam bych asi ani za boha nevlezl. Ono i to taxi je šílenost. A to z důvodu jakým stylem zde řidiči jezdí. Divím se že za celej pobyt jsem viděl jedinou bouračku. Jinak jízda na ostrově je ve stylu Velké Británie, takže řízení vlevo. Troubí se, předjíždí kdekoliv a nesvítí se 😉 (světla se používají jen v emergency případech). Silnice na dost místech trošku horší než D1..

Ubytování jsem měl na jihu ostrova ve vesnici Makunduchi, v hotelu La Madruga, takže úplně na opačné straně turistického ruchu. Hotel má vlastní pláž, dva bazény se slanou vodou a vlastní restauraci. A kdybych to měl hodnotit:

Bázeny super, vzhledem k šíleným odlivům, většinu dne strávíte stejnak u bazénu. O přílivech a odlivech je nejlepší si přečíst na internetu, protože se to pokaždé dost mění.

http://tides.mobilegeographics.com/calendar/year/7156.html
https://www.tide-forecast.com/locations/Zanzibar-Tanzania/tides/latest

Soukromá pláž pěkná a hlídaná, takže vás tam nikdo neotravuje. Oceán při přílivu, 2-3 metry naplavená tráva a pak už docela čistá voda. Ale není to jak na severu v Nungwi, průzračná modrá a bílej písek. Další pěknou pláž naleznete také v Paje.

Restaurace v hotelu takovej horší průměr. Jídlo od 7 do 12 USD (Burger, těstoviny, pizza, nějaký speciality). Bohužel na ostrově je to s jídlem dost problém, teda podle mě. Buď narazíte na severu na předražený resortový restaurace plný rusů nebo ve městech podel silnice naleznete „občerstvení“ pro místní. Většinou ve výkladní skříňce mají hranolky, opečený maso na špejli a nějaký koblihy. Když už najdete nějakou ucházející restauraci od místních, tak to je předražený. Dají vám obyčejný špagety s nějakou omáčkou za 150 Kč. Supermarkety na ostrově nehledejte. Ve větších městech najdete něco jako market, ale naleznete zde opravdu to nejnutnější.

Pokud budete někdy na jihu, tak jako nejlepší volba je pravděpodobně restaurace Paradise nedaleko Paje. Hamburger s hranolkama zde pořídíte za 5.000 jejich, takže celej tejden nebudete jíst nic jiného než hambáče. Akorát ta příprava zabere delší čas, takže si na jídlo počkáte třeba 45 minut.

Pokud jste na Zanzibaru, tak asi každý navštíví nějakou tu Spice Farm. Nachází se jich tam opravdu dost. Nevím jestli nějaká je nejlepší nebo jsou stejné. Já jsem byl na Badru Spice Farm. Vstup se tam platí u budky u silnice, nevím kolik se platilo, ale nebylo to moc. Tam si také vyberete svého průvodce, kterého si vezmete sebou a on vás bude provádět (poplatek není určen, záleží na vás kolik mu dáte). Pokud vás aspoň trošku zajímá flóra, tak to stojí za návštěvu.

Další co jsem navštívil, tak byla stará část hlavního města Zanzibar City, která se nazývá Stone Town. Je to takový labyrint úzkých uliček s různými obchůdky a také zde najdete domy, se známým masivními dřevěnými dveřmi. Určitě stojí za návštěvu a pár hodin se tu proplétat.

Pokud budete ve Stone Townu, tak určitě potkáte naháněče na Prison Island. Nebyl jsem tam, takže třeba můžu kecat, ale zkouknul jsem několik videí na youtube z tohoto ostrova a odradilo mě to. Připadá mi to jako ostrov pro rusy, kde je docela bordel a uměle navezený želvy pro turisty.

Nedaleko městečka Pingwe, se nezapomeňte zastavit alespoň na zkouknutí známe a drahé restaurace The Rock, která se nachází na útesu v oceánu a jediná cesta tam vede vodou nebo při přílivu na loďce. Ale co jsem viděl ceník, tak hlavní jídlo od 20 USD a výše.

Další „zajímavostí“ na Zanzibaru má být národní park Jozani Forest, hlavně kvůli opičkám Zanzibar red colobus. Nenavštívil jsem, podle recenzí na internetu to také není žádné „must see“. Opičky jsem stejnak viděl ze silnice při projíždění okolo parku. Jsou tam všude cedule, že pokud si je chcete fotit, tak musíte zaplatit poplatek v nějaký kanceláři. Ono asi i koukání na ně je bez poplatku zakázáno, protože vás hned vyženou ať si jdete koupit permit.

Nejlepší pláže naleznete na severu ostrova v Nungwi, kde je také ubytována většina turistů. I při odlivu se tu můžete máčet ve světlomodrých lagunách a nebo procházet pobřeží a hledat nádherné hvězdice.

Tady pár fotek ze Zanzibaru:

Cesta zpět do Evropy. Nevím jestli to mají tak všichni, ale Oman Air má odlet ze Zanzibaru poměrně brzy a to už v 6 ráno (tak koukám že v některé dny i v 17:30). Takže se snažím najít co nejbližší hotel u letiště. Se slevou na bookingu docela dobře vychází Coastal Zanzibar Airport Hotel. Je to pár stovek metrů od letiště, takže se to dá ráno dát pěšky. Ve 4 vypadnout z hotelu a na letišti jste asi za 10 minut normální chůzí. A vzhledem k tomu, že musíte znovu vyplnit odletový formulář a projít pasovkou, tak to budete mít akorát tak, že přijdete ke gatu a začne boarding.

Letadlo ze Zanzibaru do Muscatu plný, tak 2-3 místa možná zůstaly neobsazený. Podávaná snídaně, na výběr už si nepamatuju, takže akorát vyfocená jedna varianta.

Další let z Muscatu do Milána už tak plnej nebyl. Takže stačilo využít triku nástupu do letadla jako poslední (pokud za vámi uslyšíte boarding completed), tak máte vyhráno a máte z čeho vybírat. Vzadu bylo několik řad poloprázdnejch, takže se dalo válet na čtyřkách uprostřed. Na letu podáván oběd a výběr byl beef, chicken a zdá se mi že pasta. Všechny jídla byla docela fajn až na tohle poslední, v mém případě beef. Maso bylo tvrdý a ta omáčka a bramborovej salát vůbec nebyly ochucený. Ale byl jsem nacpanej ze salonku (Oman Air Lounge Muscat), takže mě to tak netrápilo.

Jinak na letech Oman Air se normálně servíruje alkohol, takže pivo, víno a tvrdej. Jakou značku piva a vína jsem si nevšiml, ale gin + tonic mají 🙂

A tímhle to ukončíme. Takže ať se vám na Zanzibaru líbí a ať vám vyjde počasí a příliv a odliv 😀

Likes:
0 0
Views:
587
Article Tags:
Article Categories:
Magazin

All Comments