Z výrobní linky sjel poslední letoun Airbus A380

Photo by Aviation Toulouse (@Frenchpainter)

Po 15 letech končí výroba největšího dopravního letounu světa, Airbus A380. Obří letoun Airbus A380 je složený ze čtyř milionů dílů vyrobených v třiceti různých zemích. Dne 23. září byl spatřen poslední vyrobený kus tohoto letadla u továrny Airbusu ve francouzském Toulouse. Letoun se sériovým číslem 272 už nyní čeká jen instalace motorů, lakování a poté předání zákazníkovi, kterým je dubajská letecká společnost Emirates. Tato aerolinka je největším provozovatelem těchto letounů na světě.

Poté, co budou provedeny zkoušky motoru, provede letadlo svůj první zkušební let do německého Hamburku. Tam bude zároveň instalována kabina a dokončeno poslední lakování do livery letecké společnosti Emirates.

Sestavení A380 je podle mluvčí společnosti Airbus obrovským úkolem. Do výroby se podle jejích slov zapojilo 1500 společností. Sekce trupu pocházely z německého Hamburku a francouzského Saint-Nazaire; horizontální ocasní plocha byla vyrobena ve španělském Cádizu. První vyrobený letoun sjel z linky v roce 2007 a byl dodán letecké společnosti Singapore Airlines. Aktuálně zbývá dodat ještě posledních 8 vyrobených letadel, kde sedm letadel má zamířit k Emirates a jedno letadlo k All Nippon Airways.

Létání s letouny Airbus A380 v budoucnu? 

Pokud se budete chtít proletět tímto obrem, tak prozatím jistotou bude letecká společnost Emirates, která se zatím nechystá těchto letadel zbavovat a pomalu je i navrací do provozu. S velrybou, jak se tomuto letadlu také přezdívá, se můžete setkat například na linkých do Londýna, Paříže, Moskvy, Káhiry nebo Šanghaje.

U dalších leteckých společností je budoucnost těchto letounů ale již nejistá. S velkou pravděpodobností Airbus A380 zůstane u charterové letecké společnosti Hi Fly, která ho využívá aktivně i nyní. Čínská letecká společnost China Southern Airlines také na některých linkách nasazuje tento letoun. Bohužel u dalších 12 aerolinek, které měly/mají tento letoun ve svých flotilách už se spekuluje o úplnem vyřazení nebo návrat je zatím v nedohlednu.

Mezi vlastníky letounů Airbus A380 patří Singapore Airlines, Emirates, Qantas (všechny A380 mají být skladovány v USA v poušti až do roku 2023), Lufthansa (vyřazeny z flotily a návrat je nepravděpodobný – více zde), Korean Air (od 30. zaří se čeká návrat na linku do Guangzhou), China Southern Airlines, Malaysia Airlines, Thai Airways, British Airways, Asiana Airlines, Qatar Airways, Etihad Airways, Hi Fly, All Nippon Airways a Air France (ukončil provoz všech letounů).