Výlet do druhé nejchladnější metropole na světě, Astany

Už nějakou dobu jsem se chtěl podívat do kazašské Astany a zjistit, proč se tomuto městu přezdívá „kazašská Dubaj“. V listopadu dostávám pár dní dovolené, tak koukám za kolik to ten Wizz nabízí momentálně z Budapešti a cena není špatná, chtějí za 5 hodinový let cca. 1.600 Kč, ale na druhou stranu, kdo by letěl do druhé nejchladnější metropole na světě v zimě.

Pár dní čekuju počasí a teploty okolo -6°C se mi zdají snesitelné, ale trošku jsem se přepočítal. Pár dní před odletem koukám na týdenní předpověď a na data mé návštěvy se z mínusového čísla stává dvouciferné. Nojo hlásí až -21°C. Takže doma přehrabávám šuplíky s hadrama a hledám beranici, kterou jsem neměl už pěkných pár let na hlavě. K tomu přihazuju rukavice, podvlíkačky, termotriko, šálu a kabát.

Do Budapešti letím z Prahy s Ryanairem za nějakých 360 Kč. Let z Budapešti do Astany s WizzAir pak úplně v klidu, letadlo plný tak ze 70%, takže i nějaký trojky na spaní jsou volný. Skladba cestujících většina Kazaši, pár německých Kazachů co si jelo nakoupit, asi nějaký Maďarsko a tři napitý Slováci.

Letiště v Astaně není nijak obrovský, ale to nejdůležitější tu najdete. To co asi většinu zajímá po příletu tu je. Bankomat, směnárna, informace a taxíky. Z letiště se dá dostat do města pohodlně městskou hromadou dopravou. Do centra jezdí autobusy s číslem 10,12 a 100. Abych nekecal, ale jízda stojí kolem 180 tenge (prostě pár korun). Vzhledem k pozdnímu příletu jsem byl na jízdu busem línej, neměl internet na uber, tak sem si ve zdejším stánku objednal taxi. Jízda do Best Western Plus Astana stála 3.000 tenge, takže info na internetu o částce okolo 3.000 tenge do centra sedí. Níže hodím pár užitečných odkazů.

  • Mobilní aplikace Astrabus (stažení na google marketu zde). Super aplikace na busy. Najdete zde všechny linky a jejich mapy a také zde můžete sledovat, kde se nachází autobusy, ať nemusíte čekat dlouho na zastávce (ve většině případech to +- fungovalo).
  • V Astaně jezdí (teda ani jednou jsem ho neviděl) červený dvoupatrový autobus, který slouží jako hop-on hop-off bus a projíždí to nejzajímavější v Astaně (cena je snad 3000 tenge za denní jízdenku). Více zde.
  • Astana CityPASS. Pro někoho možná super věc a pro někoho kdo si to spočítá, zbytečnost. Astana CityPASS je v několika verzích délky. Na tři dny vyjde na 7.990 tenge. V ceně je pak zahrnuto: červený hop-on hop-off bus na tři dny, simkarta od mobilního operátora s 2 GB (musí se ale nabít na 500 tenge) a pak vstupné zdarma na Expo, Baiterek, Vítězný oblouk a další. Vše najdete zde. (lze koupit na letišti, v obchoďácích nebo si objednat na hotel).
  • Pokud moc nevládnete azbukou, tak si stáhněte určitě překladač, většina jídelen má menu v azbuce

Ubytování jsem měl v hotelu Best Western Plus AstanaNení to zrovna nejlevnější hotel v Astaně, ale zase pohodlí a lokalita je naprosto super (u věže Baiterek jste asi tak za 7-8 minut). I když se snídaně neměnila, tak byl tak pestrý výběr, že to vůbec nevadilo. Jediný co mě napadá na menší mínus, tak že jsem si musel žádat o regulaci topení. V hotelu bylo všude puštěný topení na plný pecky bez té termo hlavy na regulování, takže venku bylo -20 a v pokoji 30…Takže jsem první noc spal s otevřenou větračkou. Vzhledem k tomu, že jsem se nesnažil udělat výlet co nejlevněji, tak hotel vyšel snad na cca. 1.150 Kč/noc dvoulůžko se snídaní.

Jídlo v kazašské kuchyni je oblíbené hlavně skopové/koňské maso a také mléčné výrobky, občas se můžete setkat i s velbloudím masem. Co určitě nesmíte vynechat při návštěvě Kazachstánu, tak je tradiční pokrm Beshbarmak, který je nejpopulárnějším jídlem Kazachů. Jedná se většinou o vařené koňské maso, výborné vařené nudle a k tomu opravdu silný vývar. Další co můžete ochutnat je třeba qazı, což jsou tradiční koňské klobásy. K pití můžete zkusit kvašené mléko kumys a nebo radši obyčejný kazašský čaj s mlékem.

Kam na výše uvedené jídlo. Doporučuji restauraci Saksaul (info Tripadvisor). Pro někoho trošku dražší, ale vypadá to tam fakt pěkně a jídlo je super. Za celou tu večeři co je na stole jsem tam nechal něco okolo 300 Kč a nelituji toho. Pokud na jídle chcete šetřit, tak stačí zaskočit do nějakého obchoďáku a zde v jídelních koutech naleznete plno možností levného občerstvení. Od Mekáče až po Izbushka (asi nejlevnější varianta, mají tam rusko/ukrajinskou kuchyni), akorát menu v azbuce. Ceny okolo 750-900 tenge. Nejlepší jsou palačinky s mlékem.

Doprava doprava už je naznačená výše. Můžete využít místní mhd, která je podle aplikace astrabus i docela přehledná a opravdu skoro zadarmo. Nevýhoda je, že občas je město tak ucpaný, že to všude stojí dost dlouho. Já jsem chodil docela dost pěšky a občas bus, protože většina toho NEJ je v docházkové vzdálenosti od centra města. Teda docházkové, cca. 20 km nachozených denně 🙂 Další možností je si pořídit místní sim a využívat UBER nebo Yandex.taxi, ale ani jednou jsem nevyzkoušel. Ceny ale podle aplikace jsou opravdu nízké.

Internet v mobilu. Asi nejlíp v obchoďáku si zajděte k nějakýmu mobilnímu operátorovi. Já si pořídil internet u Beeline. Nevím přesně už kolik byla cena sim, ale něco okolo 30-40 Kč + nabití za 500 tenge. Za to jsem dostal 2 GB dat a možná i nějaký sms, hovory, to ani nevím. Jinak zaměstnanec uměl anglicky, takže mi všechno na mobilu nastavil a i nabil na tom jejich automatu (sim karty se nabijí na automatech, které jsou všude možně po městě).

Tak a teď už asi k tomu hlavnímu, co všechno můžete vidět v hlavním městě Kazachstánu, Astaně.

Baiterek Tower – Symbol Astany a nejznámější stavba v Kazachstánu. Tato 97 metrů vysoká věž leží uprostřed Nurzhol Boulevard. Vstup 700 tenge. Z věže je docela pěkný výhled na město a úplně nahoře naleznete otisklou zlatou dlaň prezidenta Nazarbayeva. Návštěvník by do ní měl položit svojí dlaň a něco si přát. Jinak všude se před návštěvou chodí přes bezpečnostní kontrolu, ale nic se nikde nehrotí.

Ak Orda – Další hodně zajímavá stavba je Ak Orda, prezidentský palác, který mi připomíná Bílý dům, akorát o hodně hezčí. Určitě se k této budově vydejte za tmy, kdy září barvami. Před náměstím, kde se nachází palác ještě uvidíte dvě zlaté kuželovité budovy, kde jsou nějaká ministerstva a vládní agentury. Když se pak postavíte před prezidentský palác, tak na levé straně uvidíte nejvyšší soud a na pravé straně pak centrální koncertní halu.

Centrální koncertní hala

smartcapture

Khan Shatyr – Nákupák, který vám bude připomínat cirkusové šapitó. I když vám to možná z venku nepřijde, tak uvnitř je to obrovské. Naleznete tu plno obchodů, restaurací, zábavy a dokonce bazén s pláží, kde se nachází písek dovezený až z Malediv. Pokud vylezete z obchoďáku a podejdete silnici, tak se ocitnete v parku (Lovers Park), kde naleznete ceduli I LOVE ASTANA. Když se podíváte doleva, uvidíte budovu opery. Když pak budete pokračovat rovně, tak po pravé straně se pak nachází Nur Astana Mosque.

Opera House, je nová budova postavená v roce 2013 na příkaz prezidenta Nazarbayeva. Design částečně navrhl sám prezident. Ta stalinistická budova napravo od opery je Triumph Astana, která slouží jako obytná budova a nachází se zde i hostel.

Lovers Park je oblíbeným místem místních, ale i turistů (v zimě tu samozřejmě nepotkáte nikoho). Park dostal jméno po bronzové soše usmívajícího se kazašského páru. Najdete zde i pojmenované lavičky jako „Lavička prvního polibku“, „Lavička usmíření“ a další.

Turan Ave (luxusní restaurace) – Pokud vylezete z Khan Shatyr a dáte se doleva a chvíli půjdete po této ulici, natrefíte na pár docela zajímavých baráku, jako holandský větrný mlýn, uzbecká pevnost a podobně. V každém baráku pak naleznete restauraci, která se zaměřuje na určitou kuchyni.

Pokud se vydáte od prezidentského paláce dále přes řeku, tak dojdete do parku kde se nachází Palác míru a harmonie (Palace of Peace and Reconciliation). Budova je 77 metrů vysoká a je ve tvaru pyramidy. Uvnitř naleznete operní sál, knihovnu a studijní centrum.

Pokud budete pokračovat dále rovně za Palác míru a harmonie, dorazíte na Náměstí nezávislosti kde naleznete dvě velké moderní stavby. Kruhová stavba s useknutou střechou je Shabyt Art Palace, kde se nachází umělecká univerzita, dvě koncertní haly a další. Druhá budova je Palace od Independence. V této budově kromě sálů a konferenčních místností nachází galerie, výstava o historii Astany, 4D kino a asi nejzajímavější, model města Astana 2030 v měřítku 1:600. Vstupné je 500 tenge.

Takový menší venkovní kino. Na obrazovce se promítají ty nejdůležitější okamžiky Kazachstánu. Za celý den tak 1-2 diváci.

Pokud budete stát čelem k paláci nezávislosti a dáte se doprava, dojdete k obrovské budově ve které sídlí Národní muzeum republiky Kazachstán. Muzeum je opravdu velké, naleznete zde hned několik výstavních sálů, které se zaměřují na různá historická období. Vstup 700 tenge.

Pokud se vydáte od paláce nezávislosti doleva, dojdete k největší mešitě ve střední Asii, Hazrat Sultan Mosque.

Další zajímavosti, které naleznete trošku dále od centra. Pár bloků od Radisson Hotel naleznete muzeum prvního prezidenta republiky Kazachstán. V muzeu se nachází sbírka darů a historie života prezidenta Nazarbayeva.

Astana hostila v roce 2017 výstavu Expo. Výstaviště naleznete na půli cesty mezi centrem města a letištěm. Z letiště nebo z centra se sem pohodlně dostanete busem, který staví před obrovským nákupním střediskem Ramstore Mega Silkway. Stačí projít skrz obchoďák a ocitnete se na výstavišti, kde je zachován kazašský pavilon. Jedná se o osmipodlažní prosklenou kouli, kde naleznete výstavu na téma obnovitelné přírodní zdroje a jejich využití. Výstava je tak na 2-3 hodiny a určitě stojí za návštěvu. Nejlepší je si jí nechat třeba nakonec před odletem, projít výstavu, dojít se najíst do obchoďáku a pak vyrazit busem na letiště. Cena vstupu je 1.500 tenge.

K dalším zajímavostem patří například most v Astana Parku přes řeku Ishim, kopie vítězného oblouku z Paříže, rodinné centrum Ailand s tobogány, bazény, umělou řekou.

A stojí teda Astana za návštěvu i v zimě? Podle mě určitě jo. Pokud se teple oblečete, tak vám ta zima tak vadit nebude a všechny zajímavosti budete mít skoro sami pro sebe. Občas budete potkávat akorát uklízeče sněhu nebo v muzeu nějakou zatoulanou rodinku na výletě. Když už jsme u těch muzeí, tak většina atrakcí v Astaně má v pondělí zavřeno, tak ať s tím počítáte.

Odlet zpět z Terminálu 1, Terminál 2 slouží pro vnitrostátní lety, ale terminály jsou hned vedle sebe. Pokud letíte s WizzAir, tak nelze projít s mobilním boarding passem (teda projdete, ale na pasovce narazíte, protože vám řeknou že potřebujou letenku aby tam mohli dát razítko). Takže musíte jít na přepážku a tam vám letenku vytisknou ZADARMO. Za bezpečnostní prohlídkou se nachází duttyfree, kde skoro nic nemají a pak v horním patře nějaký dva bary, kde si můžete koupit vodu.

Jinak letadlo obsazený tak zase okolo 60-70%. Přílet do Budapešti kolem půlnoci, takže následuje hledání volného místa, kde bych poseděl cca. 4 hodiny. Kolem 4 pak přesun na nádraží Nyugati, odkud před 6 jede vlak ČD do Prahy.

Likes:
2 0
Views:
437
Article Tags:
Article Categories:
Průvodce

All Comments