Vodopády Iguacu – Průvodce

Průvodce k destinaci vodopády Iguacu v Brazílii a Argentině. Tyto vodopády představují největší systém vodopádu na světě. Vodopády leží na řece Iguacu na hranicích Brazílie a Argentině a patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejbližší města u těchto vodopádů jsou Foz do Igucau na brazilské straně a Puerto Iguazu na argentinské straně. Letecky se k těmto vodopádům můžete dostat dvěma způsoby. Na brazilské straně se nachází letiště Foz do Iguaçu International Airport(IGU) a na argentinské straně Cataratas del Iguazú International Airport(IGR). Určitě častěji využívané letiště je to na straně Brazílie. Z Rio de Janeira nebo Sao Paula sem létají přímé linky leteckých společností Avianca Brazil, Azul, GOL nebo LATAM.

🇧🇷Brazilská strana

Jak se dostat z letiště do centra Foz do Iguacu nebo k vodopádům:

 • Z letiště jezdí do centra města a k vodopádům autobus číslo 120. Zastávka autobusu je ihned po výstupu z terminálu na levé straně. Autobus jezdí trasu z hlavního autobusového terminálu(orientační bod, kousek u ZOO) 🚌 letiště IGU 🚌 vodopády na brazilské straně. To samé i na opačnou stranu. (jízdní řád pro větší náhled rozklikni)

 

 • Po cestě z bus terminálu na letiště má autobus několik zastávek, kde se nachází i některé hotely. Nejlepší tedy říct řidiči nebo prodejci lístků v buse, jakou zastávku hledáte nebo kam jedete(zastávky jsou na znamení). Nebo si zapněte maps.me a až se budete blížit, tak zatahejte na znamení. Další možnost je se zeptat spolucestujících, oni vám ukáží (někteří mladí umí trošku i anglicky).
 • Lístek se kupuje v buse u prodejce lístků, který sedí na začátku autobusu u turniketu
 • Angličtina tu moc neletí, ale rukama,nohama a základníma slovíčkama vysvětlíte 😀 (kdo umí portugalsky nebo španělsky, má výhodu). Důležité je slovíčko Cataratas(vodopády).
 • Cena za bus je 3,5 BRL (je jedno odkud jedete a jakou vzdálenost)

Vstupné na vodopády na brazilské straně je 62 BRL

🇦🇷Argentinská strana

Jak se dostat z letiště do argentinského města Puerto Iguazu nebo k vodopádům na argentinské straně:

Cesta je trošku složitější a zabere docela dost času. Pokud budete cestovat ve 4, tak možná bude výhodnější vzít taxi.

 • Pokud pojedete z letiště, tak platí nejdříve první bod a to vzít autobus 120 z letiště IGU na hlavní autobusový terminál ve Foz do Iguacu. Pokud pojedete z centra, tak odjezd na argentinskou stranu je z okolí autobusového terminálu. Autobus do Argentiny odjíždí odtud (viz. obrázek). Zastávka je poznat, je tam dokonce vlaječka Brazílie – Argentina.

 • Odtud jezdí autobus do argentinského Puerto Iguazu na hlavní autobusový terminál, odkud pak jezdí autobus na argentinskou stranu vodopádů. Ale teď přichází ta složitější část. V tomto autobuse se kupuje lístek u řidiče. Hned u řidiče vyndejte svůj pas a ukažte mu ho a že potřebujete razítko na brazilských hranicích a že tam potřebujete vystoupit! Většina řidičů pochopí. Ještě pro jistotu, pokud vám řidič nedá takový lísteček, tak si ho radši vyžádejte(více k lístečku níže)

 • Příjezd na brazilské hranice. Řidič zastaví hned za budovami brazilských celníků, kde si vystoupíte, možná pár cizinců s vámi. Pokud se mu nebude chtít zastavovat, křičte(ale snad si vás bude pamatovat). Autobus vám pak odjede, nečeká na vás! Proto máte ten lísteček, se kterým můžete nastoupit na další autobus (Pozor platí jen na jednu společnost, jezdí asi dvě ale jedna z nich je ITAIPU)
 • Po výstupu si zajděte k brazilským celníkům pro výstupní razítko a pak jděte zase tam, kde vás vyhodil autobus. Další bohužel pojede tak za 45-60 minut.
 • Cena za autobus je 5 BRL, nazpátek z Argentiny do Brazílie to samé.

Pozor. Na internetu jsem se dočetl pár příspěvků, že někteří tento krok neudělali, celníci nezaznamenali výstup a opětný vstup do Brazílie a byla z toho dost velká pokuta a to až při opouštění Brazílie.

 • Až přijede bus, radši na něj mávněte ať vám zastaví. Bus pokračuje na argentinské hranice. Zde už autobus čeká, protože zde musí vystoupit a ukázat se celníkům i argentinci a brazilci. Autobus zastaví před hranicí, projdete budkou a na opačné straně zase nastoupíte, dále už se pokračuje na autobusové nádraží v Puerto Iguazu (konečná zastávka).

Cesta autobusem z Puerto Iguazu na argentinskou stranu vodopádů:

 • Přímo z autobusové nádraží jezdí k vodopádům společnost Rio Uruguay, lístky zakoupíte na nádraží u okýnka. Autobus jezdí docela často.
 • Autobus můžete zaplatit klidně v brazilských reálech, cena je 35 BRL za zpáteční jízdenku

Vstupné na vodopády na argentinské straně je 500 ARS. Tady pozor, u pokladen nelze platit brazilským realem a lze pouze argentinským pesem a nebo také kreditní kartou VISA (MasterCard nefunguje). U pokladen se také nachází jeden bankomat, kde si také můžete vybrat ARS (ale pozor, odpoledne už nemá dostatek peněz a nic vám nevydá). Takže lepší si změnit těch 500 ARS třeba ještě v brazilském nebo argentinském městě.

Bydlel jsem na brazilské straně ve Foz do Iguacu, takže tady pár tipů k tomuto městu

Ubytování jsem měl přes airbnb v hotelu CLH Suites, které se nachází asi 2-3 minuty od autobusového terminálu. Hotelový pokoj úplně v pohodě, slušná klimatizace, postel i koupelna. V ceně byla i taková průměrná snídaně. Na střeše se nachází vířivka a večer se zde podává zdarma caipirinha.

Pokud budete ubytováni v okolí autobusového nádraží, tak tady tip kam se jít najíst, nakoupit a rozměnit peníze. O blok dále od autobusového nádraží se nachází Super Muffato (Avenida Juscelino Kubitscheck, 1565 – Centro, Foz do Iguaçu – PR, 85864-000, Brazílie). Naleznete zde velký supermarket s levnými potravinami, jídelnu (systém – nandáte si z bufetu na talíř a cena je se mi zdá 3.90 BRL za 100 gramů).

Směnárna je po vstupu do marketu na pravé straně, úplně na konci (kurz 1 USD = 3.20 BRL, mají zde i argentinské peso nebo PYG).

Informace vodopády:

Vodopády na brazilské straně, pár postřehů a fotek:

 • u vstupu se nachází úschovna zavazadel, kam se vám vejdou až 3 batohy nebo i kufr, cena je 18 BRL. Žeton zakoupíte u pokladny se vstupem
 • vodopády jsou tak na 2 až 4 hodiny (nečeká vás moc chození)
 • dolů k vodopádům vás doveze od vstupu autobus
 • nejlevnější magnetka stojí 12 BRL

Vodopády na argentinské straně, pár postřehů a fotek:

 • na argentinské straně jsou vodopády na déle než na brazilské, můžete tu strávit i téměř celý den. Plno trailů v okolí vodopádů.
 • k jedné z největších atrakcí „Garganta del Diablo“ se přiblížíte vláčkem, pak následuje trošku delší přesun po chodnících přes řeku

All Comments