Vilnius průvodce – Co všechno navštívit ve Vilniusu

Litevský Vilnius jsem měl v plánu navštívit už nějakou dobu, ale stále jsem vyčkával kdy přijde Ryanair s novou linkou z Prahy do Vilniusu, bohužel zatím přišel jen s novou linkou z Vídně (lety bude operovat Laudamotion). Takže jsem musel absolvovat mnou neoblíbenou cestu autobusem z Prahy na letiště Berlín Schonefeld, odkud Ryanair létá za pár eur do hlavního litevského města. Letenka SXF-VNO vyšla cca. na 16 EUR, takže jsem byl spokojenej. Nazpět už jsem ale odmítal jet znovu autobusem, takže jsem si trošku připlatil a zvolil cestu AirBaltic VNO-RIX a navazující Ryanair RIX-PRG, celkem tahle sranda stála cca. 1.500 Kč.

Ale teď už k samotnému hlavnímu městu Litvy, které má přes půl milionu obyvatel. I když z pobaltské trojky je nejméně atraktivní, tak určitě má co nabídnout a určitě zde nasajete jednu z nejpohodovějších atmosfér. Staré město Vilniusu patří mezi jedno z největších v Evropě a je také zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hodiny můžete procházet uličkami starého města a v některých z uliček si udělat pauzu na venkovní zahrádce a dát si zde výborné chlazené litevské pivo nebo něco dobrého z litevské kuchyně.

Pokud budete ve Vilniusu v létě, tak později odpoledne se můžete vydat nasávat klidnou atmosféru s místními do Bernardine Parku. Za návštěvu určitě také stojí zdejší „stát“ ve státě, tzv. samozvaná Republika Užupis. Jedná se o takovou více hipsterskou čtvrť, které se občas přezdívá litevský Montmartre. Tato „republika“ dokonce slaví svůj den státnosti, který připadá jak jinak než na 1. dubna. Pokud navštívíte Republiku Užupis v tento den, tak na hranicích potkáte dokonce celníky v komických uniformách, kteří vám dají razítko do pasu a na hlavním náměstí můžete vidět prezidenta.

Vilnius má také občas přezdívku město kostelů. Tím nejznámějším, který asi většina z vás zná z obrázků z internetu nebo z pohlednic je katedrála svatého Stanislava a svatého Vladislava.

Letiště: Letiště ve Vilniusu naleznete necelých 6 kilometrů od samotného města. Spojení s městem zajišťuje autobusová a vlaková doprava. Jedná se o malé letiště, takže zde probíhá většinou všechno rychle. Na letišti samozřejmě naleznete restaurace, obchody, autopůjčovny a někoho určitě bude zajímat úschovna zavazadel. Pack&Fly se nachází v odletové hale a je otevřena 24 hodin denně. Uschování zavazadla na den vyjde na 5 EUR. Pokud budete shánět něco levného k jídlu, tak je tu omezenější nabídka. Nejlevněji vyjde si koupit nějaký toast v trafice NARVESEN a nebo si můžete dát bagetu v Subway. Někoho určitě také zaujme příletový terminál, který je zachován ze sovětské éry a nepřipomíná moderní prosklenou krabici.

Letiště Vilnius - Vilnius Airport

Jinak k té dopravě. Osobně jsem vždycky bral vlak, je to rychlé, pohodlné a žádné vedro. Vlak nejezdí přímo z letiště, ale musíte dojít na zastávku „Oro Uostas“, je to max. 2 minuty od terminálu, takže žádná dálka (cesta je značená). Vlak jezdí na hlavní železniční stanici ve Vilniusu a jezdí 16x za den, takže si možná chvilku počkáte. Cesta trvá 7-8 minut. Lístek koupíte přímo ve vlaku u průvodčího. Pokud nemáte cash, v pohodě se dá platit kartou. Celý pobyt ve Vilniusu jsem zvládl bez potřeby bankovek a mincí. Cena za vlak je 0.70 EUR.

Vilnius airport train

Další varianta je využít jeden z autobusů, které většinou jezdí od 5 hodiny ráno do půlnoci. Také jezdí na letiště noční linka. Většinou cesta zabere okolo 20 minut a lístek u řidiče stojí 1 EURo(ale pouze cash). Z letiště jezdí tyto linky 3G (Airport–Center–Fabijoniškės), 1 (Airport– Vikingai St.–Station), 2 (Airport– Vikingai–Liepkalnio St.–Station), 88 (Airport–Center–Europa square) a noční 88N (Airport–Center–Europa square). Zde naleznete mapu těchto linek, ať víte kterým směrem do města jedou (odkaz klik).

Doprava po městě: Většina zajímavostí je v centru města, takže se to všechno dá prochodit pěšky. Pokud využijete k dopravě z letiště vlak, tak dojedete na hlavní železniční stanici, která je pěšky cca. 15-20 minut od centra. Jestli se ale rozhodnete využívat městskou dopravu (autobusy a trolejbusy), tak jízda je za 1 EURo, koupíte u řidiče. Druhá možnost je si pořídit tzv. „Vilniečio Card“ něco jako u nás lítačka. Karta stojí 1,5 EUR a můžete si na ní nahrát buď peníze, časově omezené lístky nebo denní-vícedenní lístky. Pro info, jednodenní lístek který si nahrajete na kartu stojí 5 EUR, 30 min lístek 0.65 EUR atd. Kartu po nástupu do busu/trolejbusu jen přiložíte k validátoru (návod kdyžtak zde).

Jídlo: Litevská kuchyně je ovlivněna kuchyněmi z Ruska, Německa, Polska a také židovskou kuchyní. Ale i přesto zde můžete ochutnat místní speciality. Litevská jídla jsou dost často hutná, mastná, prostě kalorické bomby. Mezi nejpoužívanější suroviny patří brambory, houby, maso, červená řepa a jiná zelenina. A co tedy doporučuji určitě z místní kuchyně ochutnat.

K hlavnímu jídlu určitě nevynechejte bramborové plněné knedlíky, litevsky Cepelinai, které jsou národním pokrmem a připomínají vzducholodě zeppelin. Většinou polité sádlem, posypané škvarky, uvnitř mleté maso a k tomu zakysaná smetana. Cena v restauracích se pohybuje okolo 5-7 EUR. Jedny z nejlepších si můžete dát v restauraci Etno Dvaras.

Vilnius ulice

Typickou litevskou polévkou je Šaltibarščiai něco jako boršč na studený způsob. Poznáte ho podle křiklavé růžové barvy. Někdy jsou k této polévce zvlášť ještě podávané vařené brambory.

Litevská kuchyně - Šaltibarščiai Litevská kuchyně - Cepelinai

Mezi další jídla z litevské kuchyně patří „Kepta duona“ jedna se o smažené kousky chleba s dipem, „Kugelis“ bramborový puding z nastrouhaných brambor a vajec nebo různé masové kotlety, palačinky a dezerty. V marketu si určitě kupte tvarohovou tyčinku s čokoládovou polevou nazvanou Varškės sūrelis.

Litva má velmi bohatou historii co se týče piva, takže je v této zemi velmi populární. Mezi nejznámější značky patří Švyturys a Utenos. Ale výborné piva dělají také místní mini pivovary a je z čeho vybírat. Za mě doporučuji piva Švyturys BALTAS (trošku podobné Hoegaardenu, ale o třídu lepší) a také Vilkmerges Vysniu Kriek (výborné pivo s třešňovou příchutí).

Pokud si budete chtít ve městě jít nakoupit, tak hledejte markety jako Maxima, IKI, Rimi nebo i Lidl. Ceny tak nějak podobné co u nás.

Co navštívit a vidět

Nejznámější obrázek z Vilniusu pochází z hlavního náměstí Cathedral Square, kde se nachází vilniuská katedrála a její zvonice. Zvonice je jedna z nejvyšších a nejstarších věží starého města a je možné vylézt nahoru. Vstup do této 52 metrů vysoké věže je 4.50 EUR. Otevřeno je od 10 do 19h.

Vilnius katedrála Vilnius katedrála

Pokud budete chtít pěkný výhled na město tak od katedrály zamiřte na Gediminův hrad, kde se nachází oranžová věž. Vstup je 5 EUR a v letních měsících otevřeno od 10 do 21h. Další pěkný výhled je z kopce jménem Tři kříže(Three Crosses), kam je vstup zdarma. Cesta od katedrály na kopec zabere cca. 15 minut.

Vilnius Vilnius Three Crosses Vilnius Three Crosses

Na ulici Aušros Vartu, která se nachází nedaleko vlakového nádraží, naleznete Bránu úsvitu (Gate of Dawn). Tato městská brána je jednou z nejdůležitějších náboženských, historických a kulturních památek. Také se jedná o jedinou dochovanou bránu z původních pěti bran městských hradeb.

Vilnius - Gate of Dawn

Dalším významným kostelem po vilniuské katedrále je kostel sv. Anny, který je mistrovským dílem pozdně gotického období. Legenda praví o tom, že Napoleon Bonaparte byl tímto kostelem tak očarován, že si ho chtěl vzít zpátky do Francie.

Vilnius kostel Vilnius church

Pokud budete pokračovat od kostela sv. Anny dále k řece, tak se dostanete až k hranicím litevské čtvrti Užupis, která leží na východním břehu řeky Vilnia a je recesisticky nazývána jako samozvaná Republika Užupis. Užupis je jedna z nejstarších čtvrtí Vilniusu, kdysi zde žili převážně chudý řemeslníci a židovská komunita. Nyní je tato čtvrť centrem avantgardního umění celé Litvy.

Vilnius - Užupis Vilnius - Užupis Vilnius - Užupis

Zahrady Bernardine

Pouliční umění ve Vilniusu

Vilnius Art Vilnius Art Vilnius Art

Pokud budete mít trošku více času, tak se z Vilniusu můžete zajet podívat na známý hrad Trakai. Staré město Trakai se nachází od Vilniusu přibližně 27 kilometrů. Autobusy mezi Vilniusem a Trakai jezdí z autobusového nádraží asi tak 50x za den (Autobusové nádraží naleznete naproti vlakovému). Další možnost je jet vlakem.

Likes:
3 3
Views:
2995
Article Categories:
Průvodce