TOP 10 věcí které musíte navštívit v Madridu

Ještě než se pustíme do TOP věcí, které v Madridu nesmíte minout, tak se podíváme jak se do Madridu vůbec dostat a další informace. Momentálně nejlevnější způsob jak se dostat z Prahy do Madridu, je přímá linka nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Zpáteční letenky se pohybují okolo 1.400-1.500 Kč, ale když bude sledovat happyfly, tak koupíte i pod 1.000 Kč. Viz. zde(klik). Další, ale dražší možností jsou přímá linka španělské Iberie nebo ČSA.

Co se týče ubytování, tak Madrid patří mezi ty dražší destinace. K vyhledání ubytování využijete vyhledávač booking.com (klik) nebo zkuste mrknout na Airbnb, jestli vás tam nezaujme nějaký pokoj nebo byt. Pokud se zaregistrujete na Airbnb přes tento odkaz(klik), získáte ještě 997 Kč na vás první pobyt.

Doprava po městě není nijak komplikovaná a můžete využívat metro, vlaky nebo autobusy. Pokud se chystáte více cestovat v okolí centra města, tak popřemýšlejte jestli se vám nevyplatí zakoupení karty Madrid Tourist Card. Nebo si můžete koupit normální klasický lístek, cena začíná na 1.50 EUR (při cestě z letiště nebo na letiště si musíte ještě k lístku přičíst 3 EURa).

1. El Retiro Park

El Retiro Park se rozkládá přímo v centru města. Tato zelená oáza nabízí okolo 125 hektarů klidu. El Retiro je oblíbené jak mezi místními, tak i mezi turisty. Můžete si sem zaskočit na kolečkové brusle, jogging, procházku, projížďku na lodičce nebo jen tak poležet v chládku mimo ruch velkoměsta.

El Retiro Park El Retiro Park

2. Palacio de Cristal

Pokud už budete v El Retiro Park, tak nesmíte vynechat skleněný palác. Palác byl navržen španělským architektem Ricardo Velázquez Bosco a původně měl sloužit jako skleník pro tropické rostliny. Nyní se tento prostor využívá pro různé výstavy a je také jedním z nejznámějších „instagram place“ v Madridu.

Palacio de Cristal

3. Palacio de Cibeles

Palác Cibeles je jednou z dominant města. Tato historická budova v centru města momentálně slouží jako radnice. V 6. patře budovy se nachází předražený střešní bar s výhledem na město.

Palacio de Cibeles

4. Gran Vía

Tato ulice je hlavní tepnou Madridu, občas se jí přezdívá „španělská Broadway“. Na této ulice naleznete plno restaurací, barů, hotelů, kin, módních značek a také samozřejmě Primark. Nejznámějšími částmi na této ulici je pravděpodobně budova Matropolis a náměstí Callao.

Gran Vía

5. Plaza Mayor

Plaza Mayor je centrálním náměstím Madridu. V dávné době se na tomto náměstí konaly popravy, trhy nebo býčí zápasy. Dnes je toto náměstí hlavně dějištěm mnoha kulturních akcí, které se zde skoro každodenně konají. Okolo náměstí se nachází mnoho barů a restaurací, ale o tom až níže.

Plaza Mayor - Madrid

6. Bar La Campana

Pokud budete u náměstí Plaza Mayor, tak určitě nesmíte vynechat návštěvu uličky Calle de Botoneras, kde se nachází mnoho bister, které nabízejí kulinářskou španělskou specialitu bocadillo de calamares. Jedná se o smažené kalamáry v bagetě, občas podávané s majonézou nebo pikantním kečupem. Jedním z nejslavnějších barů, kde si tuto pochoutku můžete dát je Bar La Campana. Berou zde pouze cash a cena za sandwich je 3 EURa.

Bar La Campana - Madrid Bar La Campana - Madrid

7. Royal Palace

Madridský královský palác, který byl domovem španělských králů a je největším královským palácem v západní Evropě. Palác je oficiálním sídlem španělského krále, ale reálně v něm král nebydlí. Všechny komnaty uvnitř paláce jsou zachované, zdobené malbami a zlatem. Ve dnech od pondělí do čtvrtka (od 16 do 18h říjen až březen) a (od 18 do 20h duben až září) mají občané Evropské unie vstup zdarma. Jinak je vstupné 12 EUR. Připravte se na dlouhé fronty.

Královský palác Madrid

8. Chocolateria San Gines

Určitě si nenechte ujít návštěvu nejstarší čokoláterie v Madridu. Bar Chocolateria San Gines byl otevřen v roce 1894 a podle mnoha recenzí tu mají nejlepší churros v Madridu. Za 4 EURa dostanete 6 kusů churros a hrneček roztavené čokolády, kam si toto pečivo můžete namáčet.

Churros Madrid

Churros Madrid

9. Madrid Atocha

Pokud budete poblíž tohoto vlakového nádraží, které je největším v Madridu, tak se zajděte podívat dovnitř. V budově terminálů se nachází malá botanická zahrada s jezírkem s želvami. Vedle terminálu také naleznete památník obětem teroristického útoku v Madridu roku 2004.

nádraží Madrid Atocha

10. Návštěva tapas baru

V Madridu určitě nesmíte vynechat návštěvu tapas baru. Název tapas pochází ze španělštiny a je synonymem pro menší občerstvení. Španělé tomu říkají tzv. tapeo, něco jako u nás tour de bar, akorát že se zde chodí s přáteli od jednoho tapas baru k druhému. Asi jeden z nejlevnějších tapas barů je Sidrería El Tigre, kde si za 5 EUR zakoupíte velké pivo San Miguel a k tomu dostanete talíř tapas „zdarma“.

Tapas Madrid