Riga průvodce – Co vidět v hlavním městě Lotyšska

Nový Riga průvodce na happyfly. Někdy koncem minulého roku, zveřejnila nízkonákladová společnost Ryanair svůj letový řád na letní sezonu 2019. Hned při prvním pohledu mě zaujalo jedno město a to Riga, hlavní město Lotyšska. Hned jsem si říkal, že tuhle linku budu muset využít. Tak jsem pár měsíců vyčkával až Ryanair nahodí nějakou akční cenu. Počítal jsem tak s patnácti/čtrnácti stovkama, ale nakonec jsem se dostal snad na necelých 1.100 Kč za zpátečku, samozřejmě jednu dobu byly letenky i za 778 Kč. Letenky jsem zakoupil hned na inaugurační let, který se konal 2. dubna 2019 a zpět jsem letěl 4. dubna. Necelé 2 dny na prohlídku Rigy jsou až až, tedy pokud nebudete courat po muzeích, kterých je v Rize požehnaně. Centrum Rigy, které je zapsané i v UNESCO, máte prochozené za půl dne. Další zajímavosti jsou dosažitelné pěšky nebo tramvají/busem max. 1-3 zastávky. Ubytování řeším přes airbnb, ale k tomu se dostaneme ještě potom. Jinak počasí vychází přímo skvěle, celý pobyt bez mráčků a se sluníčkem, takže se člověk pěkně ohřál.

Letiště: V Rize mají opravdu krásný letiště, čisté, moderní, pohodlné, vůbec by mi tam nevadil nějakej delší přestup. Pohodlné sezení se stoličkou na nohy + rychlá wifi a nic vám tu chybět nebude. Pokud byste na letišti potřebovali uschovat zavazadlo, tak úschovnu naleznete na příletech. Samozřejmě tu najdete autopůjčovny, směnárny, bankomaty, několik duty free obchodů, plno restaurací a kaváren. Na letišti naleznete také známý řetězec levných restaurací LIDO (více k tomu bude níže).

Pohodlí na letišti v Rize (Riga Airport)

Pohodlné letiště v Rize

Pohled do terminálu v Rize

Čistý terminál na letišti v Rize

Doprava z letiště: Z letiště do centra jezdí dva autobusy, velký bus 22 a mašrutka 322. Zastávku naleznete před terminálem, když popojdete pár metrů. Jinak se nenechte zmást, ale v Lotyšsko nemají letiště označené jako „Airport“, ale hledejte slovo „Lidosta“.

  • Mapa a jízdní řád 22 (klik)
  • Mapa a jízdní řád 322 (klik)

Jízdenky na MHD: Jízdenky zakoupíte v trafikách Narvesen, v automatech nebo u řidiče. Jako návštěvník využijete pravděpodobně jen dvě varianty. Lístek si můžete zakoupit u řidiče, cena je 2 EUR(musíte mít přesně), pokud byste potřebovali přestupní, tak je dražší. Druhá varianta a levnější, je zakoupit si „yellow e-ticket“, buď s určitým počtem cest a nebo časovou. Lístek s dvěma cestama, to znamená z letiště do centra a zpět vyjde na 2.30 EUR. Lístek platí na trolejbusy, autobusy i na tramvaje. „Yellow e-ticket“ stačí při nástupu přiložit k validátoru v dopravním prostředku.

Ubytování: Ubytování v Rize není ani tak moc drahé. Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou seženete v hotelu  v centru už okolo 700 Kč/na noc. Vybírat můžete opravdu z mnoha možností. Já jsem rezervoval přes airbnb (725 Kč ZDARMA na váš první pobyt), kde jsem našel i pěknou nabídku jednoho hotelu. Ekes Konvents Hotel Riga, který je jedním z nejstarších hotelů v severní Evropě, otevřen už v roce 1435, nabízel dvoulůžkový pokoj na dvě noci za 1.282 Kč a to jsem ještě nevěděl, že v ceně bude i skvělá snídaně v hodnotě tak 200 Kč.

Hotel se nachází úplně v centru, pár kroků k těm největším památkám. Hotel nabízí snad vše co nabízí standardní hotely, takže wifi, denní úklid, vybavení v koupelně, úschovnu zavazadel nebo restauraci. Nečekejte nic moderního, ale hotel a pokoj byl útulný a čistý. Vzhledem k tomu, že hotel je opravdu maličkej, tak na snídani se chodí do vedlejší budovy, ale jen se přeběhne ulice. Na snídani opravdu velký výběr, slané(fazole, vajíčka, kuřecí nugety, masové kuličky, slanina, ryby… a další), sladké (jogurt, cereálie, palačinky a další).

Hotelový pokoj - Ekes Konvents Hotel Riga

Náhled do hotelového pokoje

Hotelový pokoj - Ekes Konvents Hotel Riga

Náhled na postel v hotelu

Hotelo Ekes Konvents Hotel Riga

Pohled na hotel z venku

Snídaně v hotelu Ekes Konvents Riga

Bohatá hotelová snídaně

Jídlo: Lotyšská kuchyně je hodně ovlivněna okolními státy, takže v kuchyni najdete něco z Ruska, něco z Polska a něco také ze Skandinávie. Jídla jsou většinou jednoduchá a v dost případech i dost tučná. Velice často je v kuchyni využíváno maso, vepřové, zvěřina nebo ryby. Dále jsou oblíbené různé obilniny a luštěniny. Nejčastější přílohou jsou brambory. Lotyši také dělají výborný chléb.

A co tradičního v Lotyšsku tedy vyzkoušet? Například pokrm Pelēkie zirņi, jsou to kuličky z hrachu se slaninou nebo třeba Cūkgaļas galerts, což je maso v aspiku s různou zeleninou. Pokud jste na sladký, tak určitě nevynechejte ochutnávku Maizes zupa (anglicky Bread soup), říkají tomu že to je sladká polévka z žitného chleba s ovocem (mně osobně to chutná jak rozteklej pečenej perník). Nebo můžete zkusit „Sklandrausis„, což je koláč z žitného těsta s bramborovou nebo mrkvovou náplní (koupíte například na trzích na Central Marketu).

A kam se jít tedy najíst a neutratit moc peněz. V Rize mají super řetězec s názvem LIDO, který má po celém městě okolo 16 poboček. LIDO funguje na principu, že přijdete, vezmete si tác, nandáte si na co máte chuť a zaplatíte u pokladny. Na výběr opravdu plno možností. Super je, že jídlo je i za fajn cenu, takže třeba polívka, hlavní jídlo a dezert vás vyjde cenově od 6 do 10 EUR podle toho co si nandáte. Pokud budete chtít vyzkoušet nějaké lokální potraviny, tak vyrazte na Riga Central Market, kde můžete například ochutnat výše zmíněný koláč „Sklandrausis“.

Pohled do LIDO restaurace

I takhle vypadá LIDO restaurace – Tato je na vlakovém nádraží

Jídla z LIDO restaurace

Nějaký ty jídla z LIDO restaurace

Co vidět v Rize: Riga je malinká, takže všechny „must see“ místa oběhnete během jediného dne a nebudete k tomu skoro ani potřebovat MHD. Asi nejznámější obrázkem z Rigy je „Dům Černohlavců (House of the Blackheads)“, který se nachází na radničním náměstí přímo v centru. Dům se jmenuje podle sdružení místních nesezdaných obchodníků, vlastníků lodí a cizinců, kteří se nazývali „Bratrstvo černých hlav neboli černohlavci“. Pokud rádi fotíte noční fotky, tak stojí za návštěvu i za tmy.

House of the Blackheads neboli dům Černohlavců

House of the Blackheads neboli dům Černohlavců

Noční fotka domu Černohlavců

Noční fotka domu Černohlavců

Když budete pokračovat směrem na sever, tak po pár metrech projdete kolem rižského dómu a po cca. 500 metrech dojdete k dalšímu známému bodu v Rize. Najdete zde skupinu tří historických domků s názvem „Tři bratři„. Jedná se o tři domy s číslem popisným 17, 19 a 21. Dům s číslem popisným 17, je nejstarším zděným obytným domem v Rize, pochází z přelomu 15 -16. století.

Tři bratři v Rize

Domy v Rize, které se nazývají tři brati

Poté co si vyfotíte tři bratry, tak se vydejte směrem k řece. Na nábřeží řeky Daugava se můžete zastavit u sochy Lielais Kristaps, který je hrdinou níže uvedené legendy (přikládám legendu v angličtině).

„Once upon a time, long ago, before the city of Riga was founded, a tall strong man named Lielais Kristaps (Big Christopher) carried people across the river Daugava. Kristaps lived in a cabin on right bank of the river. While sleeping one night, Kristamps heard a small child crying on the other side of the river. He immediately rose to fetch the child, and began to carry it across the river. Half way across, the child became so heavy that Kristaps barely managed to get to the other bank. Exhausted, he laid the child down to sleep in his shack, and fell asleep himself. The following morning Kristaps awoke to find a large chest of gold coins where the child had been. Upon his death, the money was used to found the city of Riga, the first building was build on the spot where Kristaps cabin had once stood.“

Pak se pomalu můžete vydat po nábřeží k nedalekému mostu a odtud po mostu k nejzajímavější budově v Rize, kterou je lotyšská národní knihovna, občas  také nazývána „Zámek světla“. Knihovna je přístupná zdarma i turistům. Knížky si tu teda půjčovat nemůžete, ale knihovnu si můžete projít. K návštěvě stačí uložit si všechny věci v šatně, dražší věci pak do skříňky na 1 EURo (pak se vám vrátí) a pak si zajdete na recepci kde dostanete přístupové kartičky, se kterýma se dostanete přes turnikety. Projít si můžete osm pater (v sobotu i 11 a 12 patro). Pokud si chcete udělat nějaký pěkný fotky na instagram, tohle místo byste neměli minout. Knihovna je otevřena od 9 do 20:00 a o víkendu od 10 do 17:00.

Budova národní knihovny v Rize

Budova knihovny z venku

Národní knihovna v Rize

Pohled na národní knihovnu v Rize

Uvnitř národní knihovny v Rize

A když budete mít šikovného fotografa a techniku, tak můžete udělat i zajímavý fotky

Pokud vás zajímá barevnej kostel a dobrej burger s hranolkama, tak se ještě nevracejte zpět přes most do centra, ale buď se vydejte na 15 minutovou procházku a nebo si vezměte autobus a jeďte dvě zastávky na zastávku „Daugavgrīvas iela“. Kousek od ní najdete pravoslavný kostel, který určitě nepřehlédnete a poblíž se také nachází podnik Streetburger, který se těší na internetu dobrému hodnocení (Měl sem teda nějakej burger na sladko, ten ušel, ale batátové hranolky byly skvělé).

Kostel v Rize Červený kostel v Rize

Ale teďka už zase zpátky na druhej břeh řeky a kam se ještě vyrazit teda podívat? Pokud se chcete podívat na Rigu trošku z výšky, tak máte dvě možnosti. První možnost najdete hned v centru. Vyhlídka se nachází na vršku luteránského kostela sv. Petra a poplatek je podle mě docela předraženej, chtějí za to 9 EUR. Druhou možnost jsem objevil úplně náhodou na TripAdvisoru. Na stalinistické budově lotyšské akademie věď se nachází vyhlídková terasa s výhledem na celé město a vstupné je 5 EUR. Platí se na vrátnici kde nikdo nemluví anglicky, ale mají celou cestu nahoru vysvětlenou anglicky na papíře.

Stalinistická budova kde se nachází akademie věd

Stalinistická budova kde se nachází akademie věd

Výhled z terasy, kde v dáli vidíte město a v popředí můžete vidět haly kde se nachází trhy

Pokud půjdete z centra na tuto vyhlídku pěšky, tak to rovnou vezměte přes největší trh v Evropě (Riga Central Market), který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Trh je opravdu obrovský, najdete zde okolo 3000 stánků se vším možným, od ryb, koření, pečiva, masa až po oblečení. V pondělí až sobotu je otevřeno od 8 do 18:00 a v neděli pak do 17:00. Hangáry kde se nyní nacházejí trhy sloužily původně pro vojenské vzducholodě.

Trhy v Rize - Největší trhy v Evropě

Trhy v Rize - jahody

Ty největší zajímavosti jsme asi navštívili, ale v centru toho můžete objevit ještě více. Určitě si dojděte vyfotit fotogenickej baráček, kde se nachází nóbl restaurace 1221, národní operní dům a přilehlý parčík nebo chrám Kristova narození.

Fotogenickej domeček s restaurací 1221

Fotogenickej domeček s restaurací 1221

Lotyšská národní opera

Lotyšská národní opera, která leží nedaleko památníku nezávislosti a pěknýho parku „Bastejkalna park“

Pravoslavný chrám Kristova narození

Pravoslavný chrám Kristova narození

A ještě pár fotek na závěr. Jinak pokud byste náhodou měli více času a Rigu už prošlou, tak si udělejte výlet do nedalekého lázeňského města Jurmala, který se nachází na pobřeží Rižského zálivu a také na návštěvu národního parku Kemeri, který je třetím největším národním parkem v Lotyšsku.

Město Riga

Tak snad zase někdy příště Lotyšsko

Západ slunce v Rize

Pohled z náplavky na západ slunce

Likes:
13 0
Views:
3100
Article Categories:
Průvodce

All Comments