Palau průvodce – Co všechno navštívit na Palau

Že existuje nějakej stát jménem Palau, jsem pořádně nevěděl do té doby, než se na stránce happyfly.cz objevily zpáteční letenky z Amsterdamu do Kororu na Palau za  cenu 7.509 Kč. Jedná se stále o historicky nejlevnější letenky z Evropy na Palau. A kde tedy to Palau vůbec leží? Republika Palau je ostrovní stát, který se nachází v Tichém oceánu cca. 500 km východně od Filipín. Republiku Palau tvoří 26 ostrovů a 300 mini ostrůvků, ale jen 11 ostrovů je obydleno. K těm největším a nejdůležitějším patří Koror, Babeldaob, Angaur a Peleliu, s tím že první dva jsou propojeny mostem. Celkem na Palau žije kolem 20.842 obyvatel.

Proč se vydat vůbec na Palau. Tento ostrovní stát je jedním z největších rájů pro potápěče, ale také patří k jedněm z nejdražších destinací. Ne nadarmo se mu přezdívá The Country of taxes and permits. Jinak pokud nepatříte mezi potápěče, tak se na ostrově najde i pár zajímavostí a nějaká ta pěkná pláž.

Palau passport

Letiště: Ještě před rokem 2018 se muselo platit před odletem 50 USD. Nyní po 1. lednu 2018 platí, že vízum je na 30 dní zdarma a před odletem se nic neplatí. Nový poplatek 100 USD (Pristine Paradise Environmental Fee) je součástí ceny letenky. Jediné co musíte při získání víza udělat je, že musíte podepsat slib, který vám bude natištěn do pasu. Jinak letiště je opravdu maličké, denně odbaví tak 2-4 lety. Najdete zde malé občerstvení, obchod se suvenýry a půjčovnu aut. Z letiště nejezdí žádná pravidelná doprava, takže nejlepší je si zapůjčit auto nebo si dojednat shuttle z hotelu. Další volbou je dražší taxi.

Možnosti jak se dostat na Palau: Letecká společnost Asiana Airlines ze Soulu, China Airlines z Taipeie, Korean Air ze Soulu, United Airlines z Guamu nebo Manily.

Doprava po Palau: Jak už je zmíněno výše, nejlepší volba je zapůjčení auta. Další možnost, ale velmi omezená, tak jezdí BBI shuttle, ale s tím můžete jezdit pouze na Koror ostrově. Pokud si zapůjčíte auto, tak silnice jsou ve fajn stavu. Pozor si dejte, že na celém ostrově platí omezená rychlost 40 km/h a policajti občas někde stojí.

Jídlo: Většina jídel na Palau je ovlivněna kuchyněmi z USA, Číny, Filipín, Japonska a dalších zemí. Ale jednu místní exotickou pochoutko tu najdete. Jedná se o polévku z netopýra. Jedná se o polévku z kaloně s kokosovým mlékem, kořením a zázvorem.

Ubytování: Vzhledem k velikosti ostrova je nabídka ubytování dost omezená. Pokud máte dostatek financí, tak si můžete dovolit nějaký pěkný resort kam většinou jezdí turisté z Korei a Číny. Další volbou jsou levnější apartmány/pokoje v Kororu, kde se průměrná cena za dvoulůžko pohybuje okolo 40-70 EUR (dost nabídek naleznete na Airbnb). Pokud byste chtěli opravdu levné ubytko a mimo ruch města Koror, tak ve státě Melekeok, kde se nachází také hlavní město Ngerulmud, najdete ubytko pod názvem Palau Beach Bungalows (Bugalow pro 3-4 lidi za noc 53 USD). Jedná se o jednoduše zařízené chatky s kuchyňkou a koupelnou (jen se studenou vodou). Hned před ubytováním se nachází molo, venkovní posilovna, menší „pláž“ a také „obecní úřad“ kde mají internet a za pár dolarů vám prodají heslo na wifi. Procházka po molu a koupání na pláži zdarma, šnorchlování kolem mola prej 20 USD (neplatit).

Melekeok

Palau - Melekeok

Další info: Ještě než se pustíme k tipům co navštívit, tak tady ještě nějaký info o Palau. Pokud si budete potřebovat vybrat dolary nebo nakoupit v marketu, tak jediné místo je WCTC Shopping Center, kde se nachází bankomat a jediný market na ostrově. V některých malých vesničkách možná narazíte na nějakej domácí obchod, ale tam toho moc nepořídíte a ještě to mají hodně předražený. Na hlavní ulici, kde se nachází tento obchoďák, naleznete také pár restaurací a obchodů se suvenýry.

Co navštívit na Palau: Největším lákadlem toho maličkého ostrovního státu je samozřejmě podmořský život, ale i pokud nejste potápěč, tak se tu dá najít pár zajímavostí.

Úplně ta top nejznámější ve světě se jmenuje Jellyfish Lake.  V překladu jezero medúz je slané jezero, které je známé tím, že v tomto jezeře žije velmi početná populace medúz. A vzhledem k tomu, že v tomto jezeře nemají medúzy žádné nepřátele, tak jejich žahavé buňky zakrněly a vy můžete bezpečně proplouvat mezi nimi. Bohužel jezero bylo dlouho zavřené, protože počet medúz rapidně klesal, ale od roku 2019 je zase otevřené. K jezeru se dostanete jedině s nějakou tour společností. Cena tour je okolo 90-100 USD + k tomu si musíte ještě nechat vyřídit permit „Jellyfish lake permit“ který vyjde na 100 USD (plánuje se zdražení na 150).

Pokud byste chtěli vidět Palau tak jak je zobrazováno na pohlednicích nebo na pozadích v počítači, tak je to hodně drahá sranda, protože si budete muset zaplatit vyhlídkový let letadlem nebo vrtulníkem na známými Rock Islands. Nejlevnější vyhlídkový let pořídíte pravděpodobně u společnosti Smile Air, která nabízí 25 minutový přelet na Rock Islands od 140 USD za osobu.

Palau - Rock Islands

Ale za návštěvu Rock Islands stojí i po vodě, ale také to není levná záležitost. Většinou se vyplatí vzít si Rock Islands dohromady s návštěvou Jelly Fish lake, které se tam nachází. V okolí Rock Islands také najdete známé místa jako Milky Way. Zátoka kde se na dně nachází bílé bahno z bílého vápence, které je prý léčivé, takže si ho tam na sebe všichni patlají. Najdete zde také Long Beach, písečný výběžek daleko do oceánu. Všechny tyto atrakce v rámci jednoho výletu + ještě zastávka na šnorchlování, vyjdou okolo 140-150 USD, podle toho u jaké společnosti si tour zakoupíte. Plus ještě počítejte 100 USD za permit na Jelly Fish Lake a na Rock Islands.

Pokud vás zajímá historie a druhá světová válka, tak určitě pro vás bude zajímavý výlet na ostrov Peleliu, kde se odehrála bitva mezi armádami USA a Japonského císařství během války v Tichomoří. Na ostrově navštívíte různá bitevní místa, vraky tanků a podobně. Tour naleznete zde.

K návštěvám dalších zajímavostí už není potřeba si rezervovat žádné organizované výlety a můžete tyto místa navštívit sami.

Za návštěvu určitě stojí největší vodopády na Palau, které se jmenují Ngardmau Waterfalls. Dostane se k nim asi 40 minutovou procházkou skrz džungli a koryto řeky. Určitě si vezměte plavky, ať se pod vodopády můžete vykoupat. Vstup k vodopádům je za 10 USD. Po cestě k vodopádům se můžete také zajít podívat do džungle, kde se nachází vrak starého vagonu z bauxitových dolů.

Palau

Palau - Ngardmau Waterfalls

Pár kilometrů od vodopádu se nachází japonský maják z války, tak ten vynechejte, za 5 USD to opravdu nestojí.

Dalším místem které stojí za návštěvu je Badrulchau Stone Monoliths. Jedná se o archeologické naleziště s velkými čedičovými monolity, některé váží až 5 tun. Také jsou odtud pěkné výhledy. Vstupné je 5 USD.

Badrulchau Stone Monoliths - Palau Badrulchau Stone Monoliths - Palau

Palau Pacific Resort je jeden z luxusních hotelových rezortů na jednom ze dvou ostrovů pod Kororem. Podle maps.me mi to tam ukazovalo volně přístupnou vyhlídku, ale jestli je opravdu volně přístupná nedokážu říct. Okolo hotelu jsou závory s hlídači, takže se zkusit zeptat a nebo narazit na závoru, kde se momentálně nenachází hlídač. Na cestě zpět hlídač byl zpět, ale zvedl závoru a na nic se nevyptával. Okolí hotelu je opravdu nádherný, vyhlídka super a když už nás personál hotelu zdravil jako kdybychom byli hosté, tak proč nevyužít přístup na nejhezčí pláž na Palau. Jinak prý chtějí za denní pass na tuto pláž 100 USD.

Palau Palau Palau Palau Palau

Kaigun Sho sloužila jako komunikační budova za války. Bylo nám řečeno, že pokud nebudeme vstupovat dovnitř a zůstaneme za ohraničením, tak není potřeba permit. Když jsme začali fotit, tak přilítl nějakej šílenec s mačetou a vyhrožoval. Uvidíte tam vrak tanku, nějaký kulomety, nic moc. Za permit jinak chtějí 25 USD.

Kaigun Sho - Palau

Aimeliik Bai a Airai Bai jsou tradiční palauské chýše. Za vstup chtějí 25 USD. Airai Bai nějak se tam bez zaplacení nedalo dostat, dost lidí v okolí. Airai Bai lze dojet autem, odmítnou platit, takže otočit auto a rychle z auta si udělat nějakou fotku chýše.

Palau

Kokusai je rozpadlá japonská komunikační stanice na velmi odlehlém místě. Permit je za 5 USD. Ale vzhledem k tomu, že v okolí je opravdu mrtvo, tak se tam dá zaběhnout podívat zadarmo. Stejnak to moc zajímavý není. Na stejném místě se nachází japonský památník, permit je za 5 USD. Dá se zaběhnout podívat zadarmo, taky nic moc k vidění.

Palau - Kokusai Palau - Kokusai

Ve městě Melekeok, kde žije okolo 250 obyvatel a je hlavním městem Palau, naleznete Palau Capitol který slouží jako sídlo vlády a jiných národních institucí. Capitol se nachází kousek za vesnicí, ale dá se tam dojít procházkou pěšky.

Palau Capitol

Pokud byste hledali pěkný místo na šnorchlován a koupání zadarmo, tak vyzkoušejte Long Island Park. Na ostrově Babeldaob můžete navštívit největší sladkovodní jezero v Mikronésii, Lake Ngardok. Jezero je známé také tím, že tu žije početná populace krokodýlů mořských a také vzácné druhy rostlin a jiných živočichů, které jinde než na Palau nenajdete.

Tak třeba někdy příště Palau

Palau Palau

Tipy na letenky z Evropy na Palau

China Airlines z Prahy za 17.888 Kč (zde)

RezervovatPraha(PRG) – Koror(ROR) – Praha(PRG) 17.888 Kč