Nové letiště Turkestan Airport přivítalo první pravidelnou linku

Nové kazašské letiště Turkestan Airport (Hazret Sultan International Airport) přivítalo 1. prosince 2020 první pravidelnou linku. První pravidelná linka vede z hlavního města Nur-Sultan a operuje jí nízkonákladová letecká společnost Fly Arystan. První let z Nur-Sultanu do Turkestanu měl load factor 93% (bylo prodáno 168 letenek), na zpátečním letu pak 161 letenek. Hned včera se letiště dočkalo další pravidelné linky a to letecké společnosti Qazaq Air také do Nur-Sultanu. Třetí pravidelná linka bude spuštěna 5. prosince, kdy Fly Arystan začne létat do Almaty.

Letiště plánuje v nejbližší budoucnosti také první mezinárodní lety a to do Istanbulu a Dubaje. Jak se letecký průmysl v budoucnu vzpamatuje, jsou v plánu lety do dalších měst, včetně Moskvy, Baku, Samarkandu a dalších měst.

Turkestán

Před dvěma a půl lety dal Kazachstán Turkestánu status regionálního centra. Kazašská vláda se ji snaží propagovat jako duchovní centrum turkického světa kvůli nesčetným poutním místům a historickému významu. Letiště je jedním z mnoha nových stavebních projektů. Kromě toho bude turkestánské letiště fungovat v rámci programu otevřeného nebe pro zahraniční letecké společnosti, což ho učiní atraktivním pro rozšíření zeměpisné polohy letů a pomůže přilákat tok zahraničních turistů.

Letiště bylo oficiálně otevřeno 28. září 2020. Zajímavostí také je, že toto letiště je nejrychleji nově vybudované letiště na světě. Stavební práce začaly v květnu 2019 a v září 2020 se letiště již oficiálně otevíralo. Letiště tvoří jeden hlavní terminál a je schopné odbavit až 3 miliony cestujících ročně.

All Photo by «Aviation Administration of Kazakhstan»

 

Likes:
3 0
Views:
353
Article Categories:
Magazin