Mauricius, ostrov cukrové třtiny a kruhových objezdů

Předem se omlouvám, ale už nemám čas ani sílu si to po sobě číst. Čárky neřešte, ale kdyby někde nějaký I/Y bilo do očí, tak dejte vědět dolů do diskuze, opravíme 😉 díky

Mauricius je malinkatý ostrov, který se nachází poblíž Madagaskaru a francouzského Reunionu. Na tento krásný ostrov míří turisté a cestovatelé hlavně za krásnými plážemi s bílím pískem a tyrkysovým mořem, ale své si tu najdou i milovníci přírody a „horské“ turistiky, golfisté, potápěči nebo milovníci vodních sportů (jako třeba kitesurfing).

K ostrovu Mauricius patří také ostrov Rodrigues, který se nachází 600 km severovýchodně od ostrova Mauricius. Mezi ostrovy Mauricius a Rodrigues létá pravidelná linka letecké společnost Air Mauritius.

Počasí na ostrově je celoročně teplé, teploty se průměrně pohybují kolem 26 stupňů. Nejideálnější doba návštěvy tohoto ostrova je od října do prosince a také přelom března a duben. Od května do září tu panuje „zima“, takže méně srážek, ale teploty jsou průměrně okolo 24 stupňů. Největší srážky se většinou dají očekávat v měsících leden až březen, ale většinou jde o přeháňky a krátké bouřky. Pokud v jedné části ostrova prší, stačí vzít auto a jet na druhou stranu ostrova, kde může být zase úplně jasno.

Další tipy co se hodí:

 • zásuvky jsou britského typu (takže je třeba adaptér), ale v dost hotelech naleznete už normální dva kolíky
 • češi a slováci nepotřebují žádné vízum, ale mějte při příletu při sobě zpáteční letenku a rezervaci hotelu (v letadle také dostanete dva formuláře na vyplnění, hlavně si zapamatujete kde a jak dlouho jste byli v posledních šesti měsících, chtějí to tam vyplnit :D)
 • úřední jazyk je angličtina s kterou se domluvíte snad všude, ale většina spíše využívá kreolštinu která vychází z francouzštiny
 • měnou je zde mauricijská rupie (MUR) 1 CZK = 1.6 MUR
 • na ostrově naleznete dostatek bankomatů a většina míst akceptuje platbu kartou
 • s jídlem a potravinami není žádný problém, po ostrově je několik velkých nákupních center se supermarkety

Jaký je cenově Mauricius? Když začneme u hotelů, tak pokud nebudete chtít nějaký 4-5* hotel, tak vás ubytování na ostrově nevyjde draho. Za cenu 600-1.000 Kč seženete pěkný pokoj,studio,apartmá pro 2 lidi za noc. Co se týče cen potravin, tak oproti česku něco je o trošku dražší a něco levnější, ale v průměrů zaplatíte stejně ne-li méně. U většiny pláží naleznete stánky s jídlem. Na výběr plno jídel za super ceny (viz. vyfocený jídelní lístek níže). Restaurace jsem nezkoušel.

Pro zvětšení stačí kliknout na obrázek

Co navštívit na Mauriciu, ty největší taháky:

Určitě největším tahákem budou pláže. Tak tady jsou ty TOP, které určitě nesmíte vynechat. Asi tu úplně nej pláž najdete pod horou Le Morne Brabant. Le Morne Public Beach se táhne okolo těch nejluxusnějších hotelů. Ale všechny pláže jsou public, takže se můžete koupat kdekoliv.

Další nádhernou pláž naleznete severu ostrova, Trou aux Biches Beach. Ale určitě nevynechte i ostatní pláže. Jediný problém je ten, že některé pláže jsou obestavěné resorty a baráky, takže jediná možnost jak se na pláž dostat je pěšky po pobřeží.

Pokud někdo jezdí na kitesurfu nebo by chtěl vyzkoušet, tak určitě navštivte pláž na jihozápadě pod Le Morne, kde jsou ideální podmínky a nachází se zde půjčovny a škola kitesurfingu.

Na své si přijdou i ti, co se nevydrží celou dovolenou válet na pláži a radši si vyšlápnou na nějakej pořádnej kopec. Treků na tomto ostrově je opravdu mnoho, mezi the best bych určitě zařadil výšlap na Le Morne Brabant a pak také na horu Le Pouce. Níže naleznete jak se k treku dostat a co vás čeká.

Le Morne Brabant – Souřadnice vstupu na trail (20°27’32.9″S 57°19’32.1″E). Cesta ke vstupu je trošku horší, teda alespoň ze strany (od hotelu Rio Creole), okolo hotelu projedete na kočičích hlavách a pak začíná úzká, děravá, prašná cestička. Ale dá se to zvládnout i normálním autem, pokud nebude mít hodně nízkej spodek. Jinak cesta nahoru je fyzicky trošku náročnější. Většina cesty je teda dost do kopce po polní cestě, ale posledních pár stovek metrů vás pak bude čekat šplhání po skále, ale není třeba žádné vybavení (akorát pevný boty). Doporučuji vyrazit brzy ráno, klidně chvilku před svítáním. V odpoledním vedru to musí být šílenost.

Tak tady končí sranda

Konečně nahoře

Le Pouce. Tuto 812 metrů vysokou horu naleznete u vesnice St Pierre (dá se jít i z Port Louis, ale je to o hodně delší). Lepší je si nastavit v navigaci tyto souřadnice (20°12’31.9″S 57°31’28.5″E). Pojedete prostě skrz vesnici St Pierre po hlavní, až dojedete do zatáčky, kde se dáte doprava do pole. Na obrázku níže je příjezdová cesta, odkud přijedete k začátku. Auto tam můžete nechat u krajnice nebo je tam malinkej plac.

Se značením trailu je to trošku horší, sem tam je nějaká barevná značka (teď se mi zdá že červená). Ale spíš to poznáte podle vyšlapané cesty, akorát pak pod vrcholem je cestička zvrchu zarostlá a není moc vidět, takže se budete muset prodrat keři. Jinak cesta vede po polní cestě, louce, v keřích a pak na vrchol je menší lezení po skále (není třeba vybavení), nic nebezpečného pokud netrpíte závratěmi.

Pod vrcholem na louce

Cesta na vrchol je tam do té trávy a keřů

Na Mauriciu naleznete také plno náboženských chrámů. Hlavní náboženství na ostrově je hinduismus, islám a křesťanství. Nejčastěji se na ostrově setkáte s hinduistickými chrámy, kterých je po ostrově opravdu plno. Ale místem, které je považováno na nejposvátnější hinduistické místo na ostrově je, Ganga Talao, někdy také nazývané jako Grand Bassin. Jedná se o kráterové jezero, které se nachází v odlehlé horské oblasti a naleznete zde plno chrámů, které jsou oddány různým bohům a také obří sochy. Bohužel se tu dost často drží dešťové mraky, takže často prší a je velká mlha.

Další hinduistický chrám Maheswarnath Mandir

Na severu ostrova, ve vesnici Cap Malheureux, zase najdete jeden z nejfotogeničtějších kostelů Notre Dame Auxiliatrice.

Dalšími zajímavými místy může být botanická zahrada v Pamplemousses, která je nejstarší botanickou zahradou na jižní polokouli. Nejznámější fotky z této zahrady pocházejí od rybníku, kde se nachází největší lekníny na světě. Ale naleznete zde i různé druhy koření, stromů nebo 85 druhů palem. Vstup je za 200 MUR.

Pokud se budete nacházet na severu ostrova, tak zde určitě můžete navštívit okolí vesnice Chamarel. Najdete zde jako Chamarel Falls, tak i známé barevné duny Seven Coloured Earths. Není to teda žádná pecka, i když to má být jeden z největších taháků na Mauriciu. Na vlastní oči těch barev moc vidět není, ale tak vstup za 200 MUR na obě dvě atrakce není zase moc, takže  za zastávku to stojí.

Po návštěvě vodopádů, když budete pokračovat dolů úplně na jih, tak zde naleznete viewpoint Macondé.

Na sledování parádních západů slunce je na ostrově asi plno pláží, já můžu doporučit na severu Mont Choisy Beach.

Co dalšího můžete na ostrově dělat:

 • navštívit muzeum cukru a dozvědět se jak se zpracovává cukrová třtina
 • nebo navštívit továrnu na výrobu čajů
 • v hlavním městě se nachází muzeum kde by měla být vystavena známka modrý mauricius (známka tam sice je, ale jen kopie a vůbec to prý nestojí za návštěvu)
 • někdo si chválí vyjížďky lodí na okolní malé ostrůvky
 • plavání s delfíny ala cirkusová zábava
 • La Vanille Narute Park s želvama
 • a další
Likes:
4 0
Views:
1976
Article Categories:
Průvodce

All Comments