S levnými letenkami z Vídně může být rychlý konec

Rakouská vláda včera ohlásila zachranný balík pro národního leteckého dopravce Austrian Airlines a také představila několik opatřeních, které se týkají regulace trhu a emisí. Podle serveru zletectvi.eu se blíží konec levných letenek z letiště ve Vídni, ale i jiných rakouských měst jako Salzburg, Linz nebo Innsbruck.

Celkem se jedná o zavedení třech opatření. Největším překvapení je zavedení tzv. antidumpingového pravidla u letenek. Nová opatření prosadila strana Zelených, kteří se snaží zatrhnout levné létání a zrušit krátké linky.

Ekologická daň

S okamžitou platností Rakousko sjednocuje ekologickou daň. Dříve byla daň rozdělena na kratké lety (3,50 EUR), středně dlouhé lety (7,50 EUR) a dálkové lety (17,50 EUR). Nyní se tato daň sjednocuje a bude platit pro všechny lety jedna cena a to 12 EUR. Výjimku budou tvořit lety se vzdáleností do 350 kilometrů, kde se ekologická daň vyšplhá na 30 EUR. Konkrétně se to může týkat například linky z Vídně do Prahy.

Toto opatření bude u některých krátkých linek likvidační. O zrušení se již nyní mluví u linky Austrian Airlines ze Salzburgu do Vídně.

Antidumpingové pravidlo

Ještě větší změnu má přinést antidumpingové pravidlo, které nařizuje, že cena letenky z Vídně nesmí být nižší než částka letištních poplatků a daní. Ve Vídni tato částka činí okolo 40 EUR, takže letenky nesmí dopravci nabízet za nižší částku než je tato zmíněná suma. V minulosti nebylo žádný překvapením, že Laudamotion nabízel například zpáteční letenky z Vídně za 10 EUR nebo dokonce letecká společnost LEVEL(Anisec) za 1 EURo.

Zavedením tohoto pravidla ale tyto ceny pravděpodobně skončí, pokud letecké společnosti nepřijdou na to, jak toto pravidlo obejít. Pravděpodobně se můžete také dočkat žalob ze strany šéfa Ryanairu, pana O’Learyho.

Dalším východiskem může být také to, že nízkonákladovky jako Laudamotion, Wizz Air a další, se přestěhují do Bratislavy a z tohoto letiště se stane tzv. Vienna East Airport, jak dodává portál zletectvi.eu.

Likes:
3 3
Views:
929
Article Categories:
Magazin