Letiště Vancouver (YVR)

Letiště Vancouver, anglicky Vancouver International Airport, je letiště 12 kilometrů vzdálené od centra Vancouveru. Je to druhé největší letiště v Kanadě po letišti v Torontu. V roce 2017 bylo letiště oceněno jako třetí nejlepší na světě, mezi letišti které odbaví 20 až 30 milionů pasažérů. Na letišti má hub letecká společnost Air Canada a WestJet.

Letiště má dva terminály. Main Terminál a South Terminál. Main terminál je rozdělen na mezinárodní a vnitrostátní, odlétají z něj všechny letecké společnosti, kromě společností zmíněných u South Terminál. Mezi terminály jezdí shuttle bus.

Na South Terminálu naleznete tyto malé společnosti, které létají v rámci Britské Kolumbie: Island Express Air, KD Air Corporation, Orca Airways Ltd.,Pacific Coastal Airlines Ltd.. Na tomto terminálu jsou také odbavovány lety hydroplány.

Pokud poletíte z Vancouveru do USA, tak letiště je vybavené tzv. “US Preclearance” a to znamená jediné. Ve Vancouveru projdete americkým imigračním, ukážete pas, odevzdáte otisky prstů, vyplníte celní prohlášení atd. Po příletu do USA bude váš let brán jako domestic let, takže už vás nečeká žádná další imigrační procedura a stačí vám už jen vyzvednout si kufr na páse.

Pokud na toto letiště přiletíte mezinárodním letem a budete pokračovat vnitrostátním linkou, tak ve většině případů je nutné re-checknout vaše zavazadlo (vyzvednou a znovu odbavit). Také nezapomeňte na to, že pokud pouze ve Vancouveru přestupujete z mezinárodního letu na let do USA, je potřeba vízum eTA (Tady je to složitější, u některých leteckých společností už není potřeba eTA, protože zůstanete v tranzitu). Více info naleznete zde.

Air Canada má na tomto letišti minimum connection time na vnitrostátních letech 30 minut. Na letech Kanada – USA 1h 10minut. Kanada – Mezinárodní destinace 60minut.

Další služby:

  • Různě po celém letišti naleznete různé výstavy, které zachycují historii provincie Britská Kolumbie.
  • Dále zde najdete dvě obří akvária (v tom větším uvidíte kolem 850 mořských živočichů, v menším pak uvidíte medúzy).
  • Quiet Area – Místo kde můžete v klidu zrelaxovat na pohodlných lehátkách. Naleznete v mezinárodním terminálu u GATU D67.
  • Vyhlídková terasa. Naleznete ji na domestic terminálu v level 4, ve veřejné části letiště.
  • U letiště se nachází také park Larry Berg Flight Path Park, kde si můžete udělat piknik a při tom sledovat přistávající a vzlétající letadla. Já jsem na toto místo šel ze zastávky metra Templeton a zabralo to asi 20-30 minut.

  • Ne letišti naleznete salonky Plaza Premium Lounge, kam si můžete zakoupit vstup za necelých 7 stovek zde.

Zdarma neomezeně

Letiště je otevřené nonstop

Úschovna zavazadel na letišti se nachází jak u vnitrostátních příletů, tak i mezinárodních. Cena od 5-8 CAD.

Ano, ale pouze v salonku. Výše info o saloncích.

Z Prahy na toto letiště nelétá žádná společnost. Letenku s přestupem si můžete najít v našem vyhledávači zde. Přímé lety nabízí letecká společnost Lufthansa z Frankfurtu a Mnichova (lufthansa.com), Condor z Frankfurtu (condor.com) a Air Canada z Frankfurtu.

Doprava do centra Vancouveru:

  • Z letiště do centra Vancouver vás zaveze skytrain linky Canada Line. Cesta na Waterfront trvá cca. 30 minut. Lístek z letiště vás vyjde na cca. 165 Kč. Zpět na letiště pak vyjde lístek na 74 Kč. Můžete si také koupit na letišti denní lístek za 270 Kč.

Z letiště také jezdí dálkové autobusy do Whistleru.

Likes:
0 0
Views:
958
Article Categories:
Letiště

All Comments