Letiště Chengdu Tianfu se pomalu chystá na otevření

Čína chystá otevření dalšího obřího megalomanského letiště. A není se čemu divit, podle zprávy úřadu pro civilní letectví Číny, má být do roku 2035 otevřeno přes více než 200 nových letišť. V roce 2019, Čína otevřela nové letiště Beijing Daxing, které má aspirovat na největší letiště na světě.

Otevření nového letiště se tentokrát chystá v provinci S’-čchuan nedaleko města Čcheng-tu. Letiště Chengdu Tianfu International Airport (TFU) je vzdáleno od města cca. 50 kilometrů a má být otevřeno v první polovině letošního roku. Letiště bude největším letištěm v jihozápadní Číně a druhým mezinárodním letištěm v hlavním městě provincie, Čcheng-tu. V první fázi otevření bude letiště schopno odbavit až 40 milionů cestujících ročně. V konečné fázi by pak mělo bých schopno odbavit 80 až 100 milionů cestujících. Čcheng-tu by se tak mělo stát třetím největším dopravním uzlem v Číně a také třetím čínským městem, které disponuje dvěmi mezinárodními letišti.

V pátek 22. ledna letiště přivátalo testovací lety, které vypravilo hned šest leteckých společností. Air China vyrazila s Boeingem 747-8, China Southern Airlines vypravila obří Airbus A380, China Eastern Airlines zase Boeing 777-300ER, následoval Sichuan Airlines s Airbusem A330, Lucky Air s Boeing 737 a nakonec Chengdu Airlines s čínským letounem Comac ARJ21.