Jak jsem letěl za pár stovek korun bizjetem

Nevyhrál jsem sportku, nenakoupil bitcoin, nesdílím motivační citáty, happyfly nevydělává tisíce, zatím nedělám livechat, ale jen jsem využil jedné skvělé akce, která se objevila letošní rok už několikrát. Soukromý tryskáč, private jet, bizjet, říkáte si že není možné takovýmto letadlem letět za pár stovek korun, vždyť tím létá občas jen Leoš Mareš a cena za let se pohybuje od 100.000 Kč výše, podle vzdálenosti. Níže uvidíte, že to lze podniknout i za „ryanairovské ceny“. Tedy pokud máte opravdu velké štěstí, které letos bylo hned několikrát.

Nejdříve k letenkám. Akční letenky jak můžete vidět níže, stály 127 GBP (v přepočtu je to nějakých 3.718 Kč). Záměrně ale píšu v nadpise pár stovek korun, jelikož v ceně 127 GBP nebyl jen let na palubě business jetu Cessna Sovereign. Celý itinerář vypadal takto DUS-LUX-FRA-MAD (tedy Dusseldorf – Lucemburk – Frankfurt – Madrid). Pokud si člověk připlatil ještě o 1-2tisíce víc, tak šli i divočejší kombinace, ale už žádný zajímavý letadlo.

  • Na trase Dusseldorf – Lucemburk let byl už výše zmíněným bizjetem Cessna Sovereign
  • Na trase Lucemburk – Frankfurt byl let v „Business třídě“ v letounu Bombardier CRJ-900 letecké společnosti Lufthansa. Business třída je v uvozovkách, protože zde se nejedná o plnohodnotnou Business třídu.
  • Na trase Frankfurt – Madrid se pak člověk mohl těšit na Business třídu na palubě Boeingu 787 „Dreamliner“ společnosti LATAM

Samozřejmě součástí letenek v Business třídě jsou zdarma vstupy do letištních salonků, přednostní odbavení, přednostní nástup a další maličkosti.

Ještě se vrátím k tomu letu Dusseldorf – Lucemburk. Na této trase letíte letounem Cessna Sovereign nebo CJ4, které provozuje letecká společnost Hahn Air. Společnost ještě také létá pravidelnou linku z Dusseldorfu na Mallorcu. Tyto pravidelné lety provozuje Hahn Air za účelem uchování osvědčení letecké společnosti.

Určitě se najde pár případů, co hned po přečtení, že to není z Prahy, tak už omdlívají při pomyšlení že platí tisíce za přípoje někam do ciziny. Takže takhle. Vlak Praha – Berlín – Dusseldorf vyšel na cca. 600 Kč. Letenka z Madridu do Prahy s nízkonákladovkou Ryanair pak na 550 Kč. Cesta teda celkem 3718+600+550=4.868 Kč.

A jak vypadala cesta:

Ráno se check-in desk v Dusseldorfu otevírá trošku se zpožděním, asi moc lidí nečekají. Po odbavení může člověk rovnou zamířit do salonku Lufthansa. Anglická snídaně, džus, káva, takže výběr na ranní probrání dostačující.

Po snídani už zamířit ke GATU a autobusem k hangáru, kde už vás vítá kapitán a kopilotka s Cessnou Sovereign. Pro lepší pocit je k schůdkům do letadla přistavěn i koberec, i když ne červený. Po usednutí pár slov kapitána o bezpečnostních instrukcí a průběhu letu. Bohužel se očekávají turbulence, takže to vypadá celý let na připoutání. Pokud během letu budete mít žízeň nebo si budete chtít dát nějaký snack, tak se můžete obsloužit v přední části kabiny.

Private Jet - Cessna Sovereign

Hahn Air - Cessna Sovereign

Soukromé letadlo

Přesně jak předpověď říkala, po celý let byly menší turbulence, takže znak připoutejte se svítil skoro po celou dobu letu. Až když jsme se blížili k Lucemburku, tak v nižší letové hladině kapitán zhasl na pár minut pásy a dalo se jít podívat na chviličku do kokpitu, letadlo totiž nemá bezpečnostní dveře do kokpitu.

Kokptit - Cessna

Hnedka bych si zvykl na ten osobní prostor a ten klid, ale naštěstí mě čeká na cestě do Prahy vystřízlivěný v podobě letu s Ryanairem.

Privátní letadlo - Hahn Air

I když plánovaný čas letu byl necelých 30 minut, tak po dosednutí v Lucemburku mi to připadá jak kdybychom letěli tak 5. Na závěr rozloučení se s kapitánem a vzhůru do salonku.

Hahn Air - Privátní letadlo Cessna

Další let do Frankfurtu letí až za 5 hodin a v Lucemburku už jsem byl, tak jdu do salonku na internet. I když vám v Düsseldorfu nevytisknou letenku na navazující let, tak nemusíte v Lucemburku opouštět airside(neveřejnou část letiště). Chvíli jsem hledal nějakou tranzitní přepážku, ale nenašel. Nakonec mě poslali do salonku, kde už vytisknutí BP na lety do Frankfurtu a pak následně z Frankfurtu do Madridu, nebyl problém.

Na letišti v Lucemburku se dá využít salonek Luxairu.

Luxembourg Airport Lounge Luxembourg Airport Lounge Luxembourg Airport Lounge

Let z Lucemburku do Frankfurtu obsluhovala letecká společnost Lufthansa. Na této lince je nasazen letoun Bombardier CRJ-900, takže se spíše jedná o obyčejný let. Ale aspoň jako cestující v Business třídě dostanete chutný zákusek.

Lufthansa Business Class

Po výstupu ve Frankfurtu se člověk nesmí nechat zmást. Na odletové tabuli musí hledat let do Santiaga de Chile i když letí jen do Madridu. Let LA705 má totiž na letu FRA-SCL mezipřistání v Madridu. Musí se projít pasovkou, jako kdyby jste letěli mimo EU. S letenkou v Business třídě LATAM do Madridu můžete do salonku Lufthansa Business Lounge a VIP Maple Leaf da Air Canada.

Volím LH salonek hned vedle odletového gatu. Sprcha, dobrý indický jídlo, tady se bude čekat jedna radost. K hlavními je na výběr Chicken Makhani nebo Chana Masala, oboje výborný.

Salonek letiště Letištní salonek

A je tu poslední let. Let LATAM v Business třídě z Frankfurtu do Madridu na palubě Boeingu 787 „Dreamliner“. Tyto letenky si můžete zakoupit nyní i vy za velmi příznivou cenu. Je možné si koupit zpáteční letenku i jen jednosměrnou.

Zpáteční letenky z Frankfurtu do Madridu v Business třídě zakoupíte za:
RezervovatFrankfurt(FRA) – Madrid(MAD) – Frankfurt(FRA) 4.027 Kč

  • Zde je i kalendář volných termínů (klik)

Jednosměrná letenka pak vyjde na:
RezervovatFrankfurt(FRA) – Madrid(MAD) 2.194 Kč

Na palubě vás čeká po usazení welcome drink v podobě bublinek/džusu a oříšky. Jedná se o večerní let, takže během letu je podávaná také lehčí večeře.

LATAM Business Class LATAM Business Class LATAM Business Class LATAM Business Class LATAM Business Class LATAM Business Class