Na kterém letišti vám cesta z letadla zabere věčnost a na kterém pár minut

Společnost Blacklane, která poskytuje portál s profesionálními řidiči, které si lidé mohou objednat přes mobilní aplikaci, provedla zajímavý průzkum. Blacklane analyzovala stovky tisíc objednávek odvozů z letiště v posledních devíti měsících. Společnost porovnávala časová data příletu letounu zákazníka a nasednutí zákazníka do objednaného vozu. Výsledkem jsou podrobné statistiky letišť, kde se dostanete z letiště za velmi krátký čas a kde to bude trvat věčnost.

Výsledky zahrnují celkový čas od opuštění letadla, imigrační a celní prohlídky, vyzvednutí zavazadla, setkání s řidičem až po nasednutí do automobilu. Údaje nějak neberou v potaz jestli cestující cestoval s odbaveným nebo pouze příruční zavazadlem nebo měl nějaký fast track díky statusu. U výsledků z Evropy jsou lety v rámci Schengenu započítány do domestic letů(vnitrostátní lety).

A jaké jsou tedy výsledky?

Co se týká mezinárodních příletů, tak zde jasně svojí rychlostí dominují malá evropská letiště. V TOP 20 se jich nachází hned 20. Jediným mimoevropským letištěm v TOP 20 je čínské letiště Shanghai Hongqiao International Airport (SHA). Většina letišť v popředí patří ve svých městech až k těm druhořadým, takže sem létají menší letadla a tyto letiště mají menší terminály. A kterým letištěm tedy prosvištíte nejrychleji po příletu na mezinárodním letu:

 1. LUX – Letiště Lucemburk (průměrná doba od opuštění letadla a sednutí do auta je 15,5 minuty)
 2. RTM – Letiště Rotterdam (16 min.)
 3. SOF – Letiště Sofie (21 min.), BSL – Letiště Basilej (21 min.), HAJ – Letiště Hannover (21 min.), LCY – Letiště Londýn City (21 min.), BGY – Letiště Bergamo (21 min.)
 4. CGN – Letiště Kolín nad Rýnem (22 min.), TXL – Letiště Berlín Tegel (22 min.), LIN – Letiště Milán Linate (22 min.), SHA – Letiště Shanghai Hongqiao (22 min.)
 5. HEL – Letiště Helsinky (23 min.), LBA – Letiště Leeds (23 min.)

Pokud by vás zajímalo kde nejrychleji proběhnete po příletu v Americe, tak pokud přiletíte na mezinárodním letu, tak z letiště se nejrychleji dostanete v New Yorku na letišti LaGuardia (27 min.) a na letišti ve Phoenixu (27 min.). Dále pak na letišti AEP v Buenos Aires, Detroitu a San Jose ( u všech třech je to průměrně za 31 minut).

Co se týká letišť v Asii, tak tam je na prvním místě už zmíněné letiště Shanghai Hongqiao, kde jste po výstupu z letadla za 22 minut venku z letiště. Následuje letiště v Macau (32,5 minut), letiště v australském Perthu (33 minut) a na čtvrtém místě pak shodně letiště v Bangalore, Brisbane a Singapuru (36 minut).

A teď se podíváme na opačnou stranu tabulek, kde se z letiště jen tak ven nedostanete a nějakej čas vám přesuny a byrokracie zaberou. Asi žádným překvapením nebude, že většina letišť, která se nachází v tomto žebříčku, patří mezi největší a nachází se v největších městech světa. První příčku „vyhrává“ japonské letiště KIX Kansai s rekordním časem 80,5 minuty. Zde to může být zapříčiněné tím, že na tomto japonském letišti se nachází nejdelší letištní terminál na světě. Terminál má od začátku do konce délku 1,7 kilometru. Takže dostat se z jednoho konce k výstupu můžete být opravdu pěkná procházka. Jediným letištěm v Evropě, které se nachází v TOP 20 je letiště v ruském Petrohradu.

 1. KIX – Letiště Kansai Osaka (80,5 minuty)
 2. NRT – Letiště Narita Tokio (56 minut)
 3. SCL – Letiště Santiago de Chile (54 minut)
 4. MCO – Letiště Orlando (53,5 minuty)
 5. DPS – Letiště Denpasar Bali (53 minut), DXB – Letiště Dubaj (53 minut), IAD – Letiště Washington (53 minut), LED – Letiště Petrohrad (53 minut)

Pokud vás zajímá letiště kde se nejrychleji dostanete z letadla po příletu na vnitrostátním letu (u Evropy i z Schengenu), tak jsou to tyto letiště. Jinak hned 12 letišť se dostal s časem pod 15 minut a méně.

 1. CMH – Letiště Columbus (12 minut), INN – Letiště Innsbruck (12 minut), PER – Letiště Perth (12 minut)
 2. DRS – Letiště Drážďany (13 minut)
 3. CGN – Letiště Kolín nad Rýnem (14 minut), NUE – Letiště Norimberk (14 minut), SJC – Letiště San Jose (14 minut)

Na opačné straně tabulky naleznete MEX – Letiště Mexico City (46 minut), dále pak DEL – Dillí (45 minut), BOM – Bombaj (42 minut), GRU – Sao Paulo (40 minut), CTU – Chengdu (37,5 minuty) a také ruský Petrohrad (37 minut).

Ze statistik vyplynulo ještě jedno zajímavé srovnání. Z rezervací lze občas poznat jestli se jedná o business cestujícího nebo normálního cestujícího, turistu, koupáka nebo jak to nazvat. Business cestující je průměrné za 30 minut venku z letiště, oproti normální cestujícímu, kterému to zabere o 9 minut více, tedy průměrně 39 minut.

Likes:
5 0
Views:
1338
Article Categories:
Magazin