Kde a jak hledat nejlevnější letenku na internetu?

Jedná se o rozpracovanou verzi. Nečetl jsem to po sobě, plno věcí tam chybí, ale už nemám fakt sílu teď…

A máme tu další pokračování. Tentokrát se podíváme na to, jak si najít nejlevnější letenku. Jak a kde hledat? Proč si dát pozor na určité prodejce? A jiné.

Nejprve začneme u prodejců letenek. Není žádným tajemstvím, že většinu letenek je levnější zakoupit u zahraničních prodejců než u českých, rozdíl v ceně bývá až cca. 1.000 Kč, což už je docela vysoká částka. U některých prodejců ušetříte se všemi kartami, u dalších je potřeba platit určitou kartou (VISA credit, Mastercard debit atd.)

Jediné pozitivum na nákupu letenky u českého prodejce je, že pokud nastane nějaký problém s letenkami, můžete tento problém řešit s prodejce v českém jazyce, zahraniční prodejci českou podporu nemají a musíte se smířit s komunikací v angličtině, němčině atd.


Ještě si dovolím připomenout na začátek, vyhledávač a prodejce letenek není to samé. Vyhledávač vám vyhledá letenky a ukáže odkazy na prodejce u kterých je můžete koupit, kdežto u prodejce už můžete letenku rovnou koupit.

Prodejci ČR

A u kterých českých prodejců si tedy můžete koupit letenky? Asi největší a nejvíce oblíbení prodejci letenek jsou na českém trhu Královna.cz (StudentAgency), Letuška.cz a Pelikán.cz. Podle mě mezi těmito prodejci nejsou žádné velké rozdíly, takže je úplně jedno kde zakoupíte letenku. Jediné co vás může překvapit, tak to že se na jednu z těchto stránek proklikáte přes různé weby nebo odkazy a cena bude o několik stovek vyšší než normálně. Takže před potvrzením nákupu, doporučuji si vyhledat letenku znovu a to přes čistý odkaz, tzn. že do adresního řádku napíšete webovou adresu jednoho z těchto prodejců a vyhledáte si letenku znovu.

prodejc čr


Matrix Airfare Search

Trošku jiný vyhledávač než na který je většina lidí zvyklá. Největší výhodou tohoto vyhledávače je, že si zde můžete nastavit různá kritéria, kombinace, požadavky a tak si vyhledat let na míru. Můžete zde použít i funkci, zadání odletu/příletu z více měst, projíždění kalendářů atd. Nevýhodou tohoto vyhledávače je, že letenky si zde nemůžete koupit. Takže váš výsledek potom musíte zkusit vyhledat u nějakého prodejce, který vám to prodá. A další občasná vada je, neaktuálnost nalezených tarifů. Ale zkušenější na tento vyhledávač nedají dopustit.

Upozornění! Pokud naleznete na matrixu super cenu u Travel Service, tak na 99% je ta cena špatně. Už pár let se u Travelu objevují blbý ceny.

iata iata


Vyhledávače letenek

Vyhledávačů letenek je plná řada. Ale my se nejdříve podíváme na vyhledávače, které Vám někdy docela usnadní hledání díky tomu, že v těchto vyhledávačích lze zvolit více odletových/příletových letišť, nebo lze zvolit dokonce jako odlet jenom zemi. Ale ještě aby to hledání nejlevnějších letenek nebylo tak jednoduché, tak každý vyhledávač má několik jazykových mutací. A docela často se stává, že vám každá jazyková mutace najde jiného prodejce, jiný let a s odlišnou cenou. Tak první si vezmeme třeba známý vyhledávač KAYAK (má několik mutací jako německou – de, italskou – it, atd.)

Ukázka rozdílu ceny v jednotlivých jazykových mutacích, zvolil jsem vždy stejná data a letiště Německá mutace de Španělská mutace es Ještě jeden screen, jak to vypadá na kayaku, když si chcete vyhledat letenku do New Yorku a nevadí vám odlet z Prahy, Budapešti a Berlína.

iata

A poslední takovej TIP u kayaku. Pokud si za adresu www.kayak.de přidáte ještě /explore, tak Vám to ukáže mapu světa s cenami letenek z vaší zvolené destinace.(Tuto vychytávku už nabízí i letuška)

mapa

Kayaku bylo dost. Dalším takovým podobným vyhledávačem je Skyscanner. Možnost zde zvolit jako odlet nebo přílet jenom zemi, lze procházet kalendáře (ale nečekejte žádné zázraky, čím širší záběr letišť a dat, tím méně podrobnější hledání).

Dále je to Google Flights. I když nevím jestli ho sem na 100% zařadit. Google Flights je něco jako Matrix Airfare Search, akorát vám občas na konci nabídne i prodejce, u kterého letenku můžete zakoupit.  Zase možnost zvolit více letišť, procházet kalendáře, mapy s cenami a další. Někdy to nabídne prodejce, ale o hodně vyšší cenu než má být a nebo to nenabídne žádného prodejce. Takže potom doporučuji si ty lety zkusit najít u prodejce jako expedia, orbitz, letuška atd. a tam koupit, pokud bude let ještě k dispozici.

Momondo. Tento vyhledávač funguje stejně jako kayak nebo skyscanner, najde vám nejlevnější letenku a k tomu vám ukáže prodejce, u kterých letenku můžete zakoupit. Nevýhoda je, že v tomto vyhledávači už nezadáte více odletových letišť. Funkce vámi vybrané letiště a cílová destinace „vezměte mě kamkoliv“, taky nějak moc nefunguje. Většinou to u destinací nevypíše ceny a musíte se stejnak proklikávat. Momondo také nabízí docela pěknou infografiku o vyhledávaném letu, například o historii ceny, kdy je nejlepší letenku koupit atd..Jestli tohle info je pravdivý, to vám sám nepovím 😀

kay


Nejznámější zahraniční prodejci letenek

Nebudu to rozdělovat, ale v první části zmíním prodejce letenek s dobrou pověstí a na konec ty s tou horší. Mezi nejznámější prodejce určitě patří Expedia (zase několik jazykových mutací), dceřiná společnost Orbitz a Ebookers který patří pod Orbitz. Další prodejci co nemají tak špatné hodnocení je napříkla Tripsta, Kayak (Ano, kayak jsem zmínil ve vyhledávačích, ale kayak je i občas prodejce), Lastminute, CheapOair, Flugladen a další.

Malá odbočka. Pokud budete například v Číně, tak většina používá k nákupu letenek prodejce Ctrip.

logo png

Ostatní zahraniční prodejci

A teďka další zahraniční prodejci. Na internetu jich můžete najít mraky. Většinou tito prodejci mají nižší ceny a rozdíl se může pohybovat okolo 500 – 1.000 Kč méně než u normálních prodejců. Ale taky dost záleží jakou kartou tyto letenky platíte. Docela často se stává, že tito prodejci prodávají hodně výhodné letenky, které opravdu nikde jinde nenajdete. Ale nákup letenek u těchto společností, má i menší riziko. Takže tu nikoho nechci přemlouvat jestli kupovat nebo nekupovat, to nechám na Vás. Příspěvek k těmto prodejců už jsem nedávno publikoval zdeJinak sem můžeme zařadit fluege.de, airlinedirect.de, bravofly a plno dalších.


Vyhledávač nízkonákladových letenek

V této kategorii je to jasné, patří sem jeden vyhledávač a to český projekt azair.cz. V současné době bych tento vyhledávač označil za nejlepší vyhledávač letenek od low-cost dopravců. Azair aktuálně prohledává letenky u 106 společností. Většina z těchto společností jsou nízkonákladové (low-cost) společnosti. Takže pokud například hledáte nejlevnější spojení po Evropě, nějaký přískok k letu například přes Atlantik nebo nějaké poskoky po Asii, tak určitě vyzkoušejte azair.

Ukázka z vyhledávání na azairu

aza

logo-azair_4x3


A jak já sám hledám nejlevnější letenku.

1. Nehledám letenku jenom na jednom vyhledávači nebo u jednoho prodejce, když je to důležité, vyzkouším všechny uvedené 😉

2. Nesoustředím se jen na jedno odletové letiště Praha. V okolí ČR je plno odletových letišť, kam se za pár stovek dostanete s různými autobusovými společnostmi. (příklad Budapešť, Berlín, Mnichov, Vídeň, Frankfurt, Varšava a další)

3. Zjistím si, jestli v cílové destinaci není poblíž ještě nějaké letiště než to hlavní. (Zase příklad. Hledám letenky do Los Angeles. V Los Angeles je hlavní letiště LAX, ale také se tam nachází ještě v okolí 2 větší letiště Ontario International Airport a John Wayne Airport/Santa Ana.)

4. I když máte pevné datum, zkuste si vyhledat letenky +-3 dny a spočítat si jestli ten rozdíl ceny, se vám náhodou nevyplatí.

5. Vyhněte se cestám o prázdninách a svátcích, kdy ceny letenek bývají nejvyšší

6. Zkuste před vyhledáváním vymazat cookies ve vyhledávači. Občas se stává, že některé stránky si vás pamatují a uměle navyšují cenu.

Likes:
0 1
Views:
2150
Article Categories:
Magazin

All Comments