Jedno z největších letišť na světě – Istanbul New Airport (otevření 29. října 2018)

Do otevření nového letiště v Istanbulu zbývá už jen měsíc. Datum slavnostního otevření jednoho z největších letišť na světě bylo stanoveno na 29. října 2019, kdy Turecko oslaví 95. let od svého vzniku.

Stavba letiště je rozdělena do 4 fázích. V první fázi bude letiště disponovat třemi přistávacími dráhami (všechny mají systém CAT III, takže zde bude možné přistávat i za nulové viditelnosti) a terminálem, který bude schopný odbavit za rok 90 milionů cestujících. Po dokončení čtvrté fáze má terminál pojmout až 200 milionů cestujících za rok a na letišti se má nacházet šest přistávacích drah. Zajímavostí je také 90 metrová řídící věž, která získala cenu za architekturu za rok 2016. Na letišti byly nainstalovány dopravníkové pásy, které mají celkovou délku 42 kilometrů. Terminál se stane druhým největším terminálem na světě s rozlohou 1.444.000 metrů čtverečních (T3 v Dubaji má 1.713.000 m²).

ZDROJ: http://www.igairport.com/

ZDROJ: http://www.igairport.com/

Letiště se nachází přibližně 35 kilometrů od centra Istanbulu. Dopravu do centra zajistí nová linka metra s označením M11, která bohužel ale nebude dokončena do slavnostního otevření. S otevřením metra se počítá na konci roku 2019. Cesta zabere něco okolo půl hodiny a na trase bude 9 zastávek. Z toho jen dvě zastávky budou přímo v blízkosti města (Gayrettepe a Kağıthane). Do té doby než se otevře nová linka metra, bude z letiště jezdit 18 autobusových linek.

V budoucnu je také v plánu vysokorychlostní železnice z letiště Istanbul New Airport na letiště Sabiha Gokcen Airport.

Istanbul New Airport nahradí staré letiště Istanbul Atatürk Airport, které bude 31. října v půlnoci úplně uzavřeno pro pravidelnou leteckou dopravu. Stěhování z jednoho letiště na druhé bude probíhat 29 a 30. října. Jen Turkish Airlines bude muset využít okolo 800 kamionů k přepravě svých věcí mezi letišti. První let Turkish Airlines bude z nového letiště do turecké Ankary a to 31. října ve 14:00. První mezinárodní lety budou na Severní Kypr a do Ázerbájdžánu.

zdroj: http://www.igairport.com

zdroj: http://www.igairport.com

zdroj: http://www.igairport.com

zdroj: http://www.igairport.com

zdroj: http://www.igairport.com

Likes:
0 0
Views:
1063
Article Tags:
Article Categories:
Magazin

All Comments