Izrael a Mrtvé moře – Průvodce

S nízkonákladovou leteckou společností Ryanair z Prahy na prodloužený víkend do Izraele. Když se zeptáte kdy jet do Izraele, tak určitě často uslyšíte odpověď hlavně ne v pátek a sobotu. Je to kvůli tomu, že Izrael je židovský stát a všichni židé dodržují tzv. šabat. Šabat začíná v pátek odpoledne se západem slunce a končí v sobotu večer. Během šabatu je zakázána jakákoliv práce, takže „všechno“ je zavřené.

Eilat Ramon Airport

No nic, nenechám se odradit a kupuju letenky v pátek večer tam a v pondělí večer zpět. Ale ještě před tím píšu do autopůjčovny na letišti Eilat Ramon Airport, jestli to stíhám. Ryanair přilétá z Prahy do Eilatu v 18:30 a jediná otevřená autopůjčovna v okolí Eilatu je právě Europcar na letišti a píšou že mají do 20:00, takže žádný problém.

Pasovka na letišti po příletu během 10 minut, žádný zdržování. V Europcar žádnej problém, prochází i debetní karta od Equa Bank, kde blokujou ekvivalent částky 1.000 USD. Jinak k dotazu „Potřebuji mezinárodní řidičák?“, ne nepotřebujete, nechtěj ho. Rezervace malého Kia Picanto a podobné, se mění zdarma na skoro novou Mazdu 6 (najeto asi 6.000 km).

Negavská poušť

Prodlouženej víkend může začít, v plánu je akorát přejezd Negevskou pouští, koupačky v Mrtvém moři a jeden den návštěva Jeruzaléma, takže žádnej velkej spěch není potřeba. Ubytování na první večer beru v Eilatu. Hotel Classic Inn třílůžkový pokoj na noc za 2.000 Kč. Moc nedoporučuju, přes zdi je slyšet všechno. Jinak v Eilatu i v pátek večer koupíte nějaký menší jídlo a pití. Ruské večerky mají otevřeno i o šabatu.

Negevská poušť

Ráno trošku dřív vstávačka, mám hlad a snídaně v McDonaldu, kterej je otevřenej i v sobotu je 2,5 hodiny od Eilatu. Cesta přes Negevskou poušť se mi zase až tak monotonní nezdá, takže jediný co mě na řízení štve, tak to jsou dopravní značky. Už se nedivim, že tolik lidí si vozí pokutu z Izraele. Dyť voni po celý silnici nemají ani jednu ceduli s rychlostním limitem.

Negevská poušť - IzraelNegevská poušť - Izrael Negevská poušť - Izrael

Ein Bokek

Pokud si něco k jídlu/pití nekoupíte na benzínkách (jsou otevřeny i o šabatu), tak už zbývá jen pár míst, kde se v sobotu dopoledne najíst. Jedním takovým místem je jediný McDonalds u Mrtvého moře, který se nachází v letovisku Ein Bokek. Najdete tu hotely, restaurace, obchody a také asi jednu z nejlepších plážích, která je zadarmo. Jediný problém je parkování, jako všude jinde v Izraeli. Nakonec jsem našel parkování „zadarmo“ u hotelu David Dea Sea Resord and Spa. I když je tam budka jako kdyby to tam někdo hlídal, tak se dá normálně projet kolem hotelu až nahoru k parkovištím. Parkoval jsem tam dvakrát a viděl i jiný lidi co nepatřili do hotelu a bylo to v pohodě.

Ein Bokek - Israel

Kousek od parkoviště je McDonalds a naproti McD je bistro kde dělají docela dobrý a obří toasty. Na pláž je to pak cca. 8 minut pěšky. Pláž upravená, převlékací kabinky, sprchy, do vody ani nebylo potřeba bot, takže tuhle pláž můžu určitě doporučit.

Dead Sea - Israel Mrtvé moře - Izrael

Mrtvé moře a ubytování

Pokud se budete chtít zastavit u Mrtvého moře i přes noc, tak se připravte na to, že tu zase není tolik možností ubytování. A ceny tomu taky odpovídají. Já jsem volil ubytko u Kalia Beach, úplně na konci Mrtvého moře a kousek do Jeruzaléma. Hotel The Dream Compound by Biankini patří pravděpodobně také k nejlevnějším variantám. Dvě noci v „iglů“ kam se vlezou 4 lidé stálo cca. 5.200 Kč.

Hotel The Dream Compound by Biankini. Tento resort nabízí více druhů ubytování. Mají v nabídce menší chatky, několik „iglů“ a také celý barák . Na internetu najdete jak pozitivní, tak i negativní reakce. Osobně si nemám moc na co stěžovat. Pokud překousnete, že celý resort vypadá jak kolotočářská vesnice a menší bordel ze stavebních úprav.

Z hotelu do Jeruzaléma je to cca. 1 hodina cesty autem.

Mrtvé moře - hotel Mrtvé moře - hotel

Jeruzalém

Pokud se zeptáte někoho kdo byl v Jeruzalémě, tak asi taky uslyšíte odpověď „Hlavně tam nejezděte autem“. No nic, čtu na internetu že horší doprava, samá jednosměrná ulice, značení a taky problém s parkováním. Na internetu nacházím informaci o parkování na First Station Parking Lot, kde by mělo být parkování za měnsí poplatek a i shuttle bus zdarma do centra.

Na cestu vyrážíme v neděli, takže tak nějak předpokládám, že v Jeruzalémě to zase s dopravou nebude takovej blázinec. Cesta docela v klidu, horší to bylo nazpět za šera. Ani mi nevadili řidiči bez blinkrů a absence jízdních pruhů, spíš díry v silnici. Člověk musel dávat hodně velkej pozor aby nevlítl do díry nebo do auta, který měl od sebe cca. 20 cm. Bohužel ani podle navigace se mi nepodařilo najít výše zmíněné parkoviště. Ale úplnou náhodou jsem zastavil u parkoviště, které podle procházejících nebylo placené. Naštěstí zrovna jedno auto odjíždělo, tak jsem se tam vlezl. Zde je to parkoviště (Parking lot Gan Hapa’amon). Hlavně si nesplést s parkovištěm hned vedle, které je placené přes mobilní aplikaci.

Nějak po celý den nespěcháme, ale stíháme to nejdůležitější. Zeď nářků, uličky starého města, Olivovou horu a Chrámovou horu.

Zeď nářkůJeruzalémJeruzalémJeruzalém

Chrámová hora

Pokud se budete chtít vydat na nejposvátnější místo judaismu a třetí nejposvátnější místo islámu, tak počítejte s tím, že vstup na horu je pouze v určitý čas. Chrámová hora je otevřena od neděle do čvrtka. Od dubna do září je vstup od 8:30 do 10:30 a odpoledne od 13:30 do 14:30. Od října do března pak od 7:30 do 10:30 a odpoledne od 12:30 do 13:30.

Chrámová hora je zavřena v pátek, v sobotu, ve významné muslimské svátky a v mimořdných situacích. Pokud se na tuto horu chystáte v hlavní sezóně, tak přijdťe už o hodinu dříve, jelikož budete stát frontu. A je také možné, že se na vás místo už nedostane. Vstup pro turisty je pouze vchodem, který se nachází poblíž brány Dun Gate. Vstup na horu je zdarma.

Chrámová horaChrámová horaChrámová hora

Olivová hora a největší židovský hřbitov na světě

Mount of Olives - Jerusalem Olivová hora - Jeruzalém
Jeruzalém

Eilat Ramon Airport – odlet

Ryanair už vás nahání na letiště 3 hodiny před odletem. Auto vracím asi 2:50 před odletem a pohovor trvá cca. 10 minut, takže dvě a půl hodiny tvrdnutí na židličkách u Burger Kingu. Jinak pokud letíte nízkonákladovkou Ryanair. Aplikace vás online neodbaví, že se musíte odbavit doma a vytisknout si letenku. Ale co jsem našel na zahraničních fórech, tak prej stačí se odbavit v prohlížeči a stáhnout letenku v PDFku. Otevřený dokument PDF v mobilu bez problémů prochází všude.

Likes:
2 1
Views:
1408
Article Categories:
Průvodce