Hong Kong – město mrakodrapů a Michelin restaurací

Na prosinec už jsem měl asi rok dopředu koupené letenky do Bangkoku, ale vzhledem k tomu že mě Bangkok nějak nebere a chtěl jsem navštívit nějaký nový stát, tak sem rozmýšlel mezi cestou do Barmy nebo Hong Kongu. Nakonec rozhodování vyhrálo město s nejvíce mrakodrapy na světě a na Hong Kong budu mít cca. 2,5 dne. Vzhledem k tomu, že se mi nechce cestovat v Bangkoku mezi letišti (nejlevnější lety jsou většinou do Hong Kongu z letiště Don Muang s Air Asia), tak volím za míle let Boeingem 787 Royal Jordanian přímo ze Suvarnabhumi, na zpáteční cestě pak vyzkouším zase Boeing 777 od Thai Airways, také přímo na Suvarnabhumi (kde budu muset ještě strávit jednu noc a počkat si pak na spoj zpátky do Evropy).

Při hledání hotelu v Hong Kongu na 3 noci zjišťuji, že to nebude žádná sranda. Ceny za ubytko na srovnávačích jako trivago, jsou opravdu šílený. Tady asi s mým standardním stropem 600 Kč/noc neuspěju. Zkouším teda mnou dost neoblíbené airbnb a ani tam to není žádná sláva. Nakonec rezervuji nějaký jednolůžkový pokoj v srdci Mong Koku. Cena vychází na cca. 800 Kč/noc v jednolůžkovém pokoji s vlastní koupelnou. Na místě pak zjišťuji, že pokoj je součástí Yu King Hotel, který se nachází v cca. 22 podlažní budově, kde je snad v každým patře nějakej hotel nebo guesthouse. Odkaz na ubytko na airbnb zde (a kdyby někdo chtěl, tak zde je odkaz na 725 Kč zdarma, po zaregistrování na Airbnb).

Doprava

Hong Kong má opravdu propracovanou městskou hromadnou dopravu a vše je skvěle značené, takže orientace není vůbec žádný problém. Už po příletu a výlezu z terminálu vás čeká podrobné info na tabulích o vašich možnostech dopravy do všech koutů Hong Kongu. Prvně v metru budete chviličku zmatený, protože metro má hned desítku výlezů, ale pak zjistíte že každej výlez je skvěle značenej kam vede a v každý stanici je podrobná mapa, kde a u jaké budovy vylezete.

Ale ještě zpátky k cestě z letiště do centra. Pokud vynecháme taxi, tak jsou tu dvě možnosti, buď si vzít Airport Express (něco jako metro) a nebo některý z autobusů. Airport Express jede do centra na stanice Kowloon a Hong Kong „Central“, bohužel je to trošku dražší a cesta vyjde na 100-110 HKD (s Octopus kartou, k tomu se ještě dostaneme). Lepší je si vzít některý z autobusů co do centra jezdí (zde je seznam, ale stejný seznam i s cenami naleznete po příletu v příletové hale). Já jsem jel do Mong Koku A21, cena byla 33 HKD. Lístek lze zaplatit cash nebo octopus kartou. Pokud máte přesně, lze zaplatit u řidiče, pokud nemáte přesně, tak lze koupit lístek ve stánku na nádraží před letištěm. Pokud si zakoupíte na letišti octopus kartu, tak lze zaplatit tou.

Octopus karta slouží k platbě za jízdu v dopravních prostředcích jako tramvaj, bus, metro. Jízdné s octopus kartou vyjde o trošku levněji, než kdyby jste si kupovali jednotlivě lístky. Karta vyjde na 150 HKD, s tím že 50 HKD je depozit a 100 HKD jsou peníze jako v peněžence. Při jízdě metrem přiložíte kartu u turniketu a při opuštění metra také, napíše vám to cenu jízdného a zůstatek. Při jízdě busem si pípnout pří nástupu, při výstupu už ne. U jízdy tramvají se zase nastupuje zadem, kde si nepípnete a pípnete si až pří výstupu u předních dveří u řidiče. Jinak já jsem octopus využíval i při platbě jídla v různých pouličních stáncích nebo v 7-Eleven, přijímají jí skoro všude.

Po vrácení jsem dostal zpět zůstatek a depozit, ale -9 HKD jako manipulační poplatek mi byl odečten.

Ubytování

Jinak k mému pokoji. Očekávání byla horší, než realita. Pokoj samozřejmě malinkej cca. 3×3 metry, ale co čekat v Hong Kongu kde je každej rád za každý m² navíc. V pokoji čisto a nachází se zde postel, druhá poloviční postel, která slouží na odkládání věcí, televize, stoleček a za dveřmi které vypadají jako přístup do skříně nalézám koupelnu a záchod v jednom. Jediný menší zádrhel byl při check-inu, kdy po příjezdu voláte z telefonu na chodbě majiteli, který vám řekne přístupový kód, který musíte vyťukat na dveřích. Sluchátko nějak divně chrčelo, čínská angličtina mě taky zněla nějak divně, ale nakonec jsme se domluvili.

Co dělat v Hong Kongu?

Začneme nejdříve zajímavostmi, které stojí v Hong Kongu určitě za návštěvu a na závěr si pak dáme pár doporučení, kam se jít najíst. Největším tahákem města je určitě architektura. V Hong Kongu se nachází nejvíce mrakodrapů na světě, budov vyšších než 150 metrů se zde nachází 317. K výhledu na mrakodrapové panorama můžu doporučit dvě skvělá místa:

  • Kowloon Public Pier – Parádní výhled přes vodu na mrakodrapy. Vyhlídka se nalézá hned vedle stanice pro přívoz, který jezdí na druhou stranu (Hong Kong Island). Dostanete se sem metrem na stanici Tsim Sha Tsui a pak následujte ukazatele, které ukazují na památku Clock Tower. Jinak tip, tu hlavní silnice Salisbury Rd, která se nachází před kosmickým muzeem, přejděte vrchem, nechoďte žádným pochodem nebo si zajdete pár minut. Vyhlídka stojí hlavně za návštěvu večer, kdy se všechny mrakodrapy rozsvítí, ale ani přes den neuděláte chybu.

  • Druhým místem je Victoria Peak. Vyhlídka která se nachází na Hong Kong Island přímo nad mrakodrapy. Najdete zde i vyhlídkovou plošinu Peak Tower, ale tam mi přišlo zbytečný platit vstupný. Hned vedle je pěkná vyhlídka a zadarmo. Jinak na vrchol Victoria Peak se můžete vydat pěšky nebo lanovou dráhou. Chtěl sem jet lanovkou a ušetřit čas a nohy, ale po příchodu jsem zjistil, že bych musel stát ve frontě asi tak přes hodinu. Takže jsem se sebral a šel po svých. Pokud se také vydáte po svých, tak jděte kolem pokladen nahoru do kopce rovně a kopírujte trasu lanovky, hned jako uvidíte takovej malej obchůdek tak kupujte vodu a nějaký jídlo, nahoru je to opravdu krpál a dá zabrat i trénovaným jedincům. A úplně nejhorší je cesta dolů, protože cesta je opravdu příkrá, takže lýtka a holeně budete cítit ještě druhej den 😀

Další zajímavé místo se také nachází na Hong Kong Island, konkrétně pár minut od metro stanice Tai Koo v části Quarry Bay. Na své si tu přijdou fanoušci filmu Transformers, protože zde byla točena jedna ze scén tohoto filmu. Lokace je také známá díky instagramu. Lokaci naleznete podle názvu Yik Cheong Building a Montane Mansion. Mapa zde.

Když už jsme u toho instagramu, tak v Hong Kongu se nachází ještě jedna lokace, kterou proslavila tato sociální síť. Jedná se o barevné basketbalové hřiště mezi paneláky. Tohle místo naleznete kousek od metro stanice Choi Hung. Při výlezu z metra sledujte východ C4 až pak vylezete, tak se vydejte k parkovišti Choi Hung Estate Car Park. Basketbalové hřiště se nachází na střeše tohoto parkingu. Mapa zde.

Hong Kong patří mezi nejhustěji obydlené oblasti na světě. Přes 7 milionů lidí zde žije na ploše 1.104 km² a o víkendech, ráno a večer to poznáte na vlastní kůži. A kam tedy vyrazit si odpočinout od davů lidí a hluku této metropole. Za klidem a mírem vyrazte do Nan Lian Garden, což je čínská zahrada navržená ve stylu dynastie Tang. Pár turistů tu potkáte, ale není tu hlava na hlavě a je tu opravdu božské ticho. Nejbližší zastávka metra je Diamond Hill, pak stačí následovat ukazatele, které vás do zahrady dovedou.

A co navštívit kromě výše zmíněných „must see“. Za návštěvu určitě stojí projít si uličky v okolí Mong Koku, nejlépe večer, kdy vyniknou svítící reklamy ve všech uličkách. Pokud budete chtít vyrazit na nákupy tak v Mong Koku můžete mrknou na Ladies Market (plno obchodů a stánků se vším možným). Nedaleko stanice metra Jordan, zase najdete tržnici s názvem Temple Street Night Market. Pokud budete chtít nějaké luxusnější zboží jako LV, Prada, Gucci atd, tak se vydejte na Canton Road v Tshim Sha Tsui a nebo na opačnou stranu přes vodu na Hong Kong Island, kde se nachází nákupní střediska s nejluxusnějšími značkami jako The Landmark nebo IFC Mall.

Temple Street Night Market vyfocený z patrového parkoviště

Noční uličky Mong Kongu

Pokud chcete vidět Hong Kong z výšky ještě jiným způsobem než je výše zmíněno, tak se určitě vydejte na sky100, což je vyhlídka ve 100 patře budovy ICC Tower. Cena za vstup je 188 HKD. Ale pokud si vstup zakoupíte zde, tak za to dáte polovinu 😉 (odkaz). Můžete si tak vychutnat pohled na krásně nasvícené mrakodrapy a k tomu si ještě dát pivo (cena je kolem 13.45 EUR).

Posledním tipem kam se vydat je asi Hong Kong Island, kde byste neměli vynechat jízdu dvoupatrovými tramvajemi a také se projet na nejdelším systému eskalátorů na světě pod širým nebem. Celková délka eskalátorů je 800 metrů a převýšení přes 135 metrů. Eskalátory jezdí jen jedním směrem. Od 6 do 10:00 jezdí dolů a od 10 do půlnoci pak nahoru.

I když Hong Kong nepatří zrovna mezi levné destinace, tak i zde najdete místa kde se výborně a hlavně levně najíst. Dokonce tak výborně najíst, že tyto provozovny byly doporučeny v průvodci Michelin. A o jaká místa jde?

Jako první se koukneme, kam si zajít na něco sladkého. První podnik se jmenuje Mammy Pancake. V tomto bistru si můžete vychutnat ty nejlepší „bublinkové“ waffle (gai daan jai) různých příchutí. Tyto nadýchané a křupavé waffle si můžete dát například v provozovně nedaleko metra Yau Ma Tei, která se nachází přímo naproti nemocnici Kwong Wah Hospital. Odkaz na mapu zde. Určitě si u všech podniků stáhněte fotku podniku z venku, jelikož ne všude je název v angličtině a můžete kolem chodit jak dlouho chcete a nenajdete to.

Dalším podnikem kam jít, když vás bude honit mlsná, tak je Kai Kai Dessert. Tento podnik se nachází u stanice metra Jordan. V tomto bistru si můžete pochutnat na tradičních kantonských dezertech. Jako největší tahák je označena ginger polévka s batáty a rýžovými knedlíčky, ale ani u jiných dezertů něuděláte chybu. Menu vám dají i v angličtině. Podnik naleznete na této adrese.

Posledním tipem na sladkosti je jakékoliv pekařství nebo pouliční vozík, kde nabízejí Egg tarts (vaječný dortík). A doporučení kam si zajít na tuto sladkou pochoutku? Například známé pekařství Tai Cheong Bakery, poboček této pekárny ve městě je více. Dortík si můžete upéct i doma, recept najdete zde.

Sladkostí bylo dost a mrkneme se, kam si zajít na nějaký levný ale výborný jídlo. Hned první podnik naleznete nedaleko Kai Kai Dessert, Block 18 Doggie´s Noodle se nachází přímo za rohem. Toto bistro získalo ocenění Michelin street food už třetí rok po sobě. Nejvyhlášenějším pokrmem je zde polévka s nudlemi, sušenými ředkvičkami, vepřovým tukem a dalšími ingrediencemi, které ani nedokážu identifikovat. Vzhledově polévka nevypadá nic moc, ale chuťově je výborná. Menu mají v angličtině. Bohužel sezení je dost omezené, takže buď vedle stánku na stoličce a nebo si jídlo můžete vzít sebou. Mapa zde.

Další tip vás zavede na výborné knedlíčky, které naleznete také v Michelin průvodci. Podnik Cheung Hing Kee, kde mají výborné smažené knedlíčky plněné vepřovým, krevetami nebo lanýži se nachází nedaleko stanice metra Tsim Sha Tsui. Menu také v angličtině. Bohužel sezení zde nenajdete, takže je nejlepší si vzít knedlíčky sebou a jít si je sníst do nedalekého parku Kowloon Park. Jinak malé upozornění. Při konzumaci knedlíčků si dejte pozor, knedlíčky se vaří v horkém vývaru, který je i uvnitř knedlíčku, tak ať se neopaříte. Odkaz na podnik zde.

Poslední tipem jsou také knedlíčky, tentokrát připravené na páře. I když tento podnik není doporučován Michelinem, tak já byl v podniku cca. 5x a vždy jsem si pochutnal. Jedná se o řetězec Tong Kee Bao Dim, který má po městě více poboček. Jedna pobočka je i na letišti. Cena za jeden knedlíček je kolem 6-8 HKD. Ale spíš knedlíček, bych to nazýval knedlík, protože stačí si dát 2-3 a jste najezeni. Na výběr je z více naplní, mně nejvíce chutnaly knedlíčky s naplní kuřecí+houby a také sezamové.

Ostatní tipy co můžete ještě dále navštívit v Hong Kongu. Pokud cestujete s dětmi, tak určitě stojí za návštěvu Disneyland. Pokud vám vyjde počasí, tak stojí za návštěvu Lantau Island. Vyhlídková kabinová lanovka Ngong Ping 360, Lantau Peak, klášter Po Lin a obrovská bronzová socha buddhy Tian Tan Buddha. Rybářská vesnice Tai O přezdívaná jako „Benátky Hongkongu“. Pokud budete v Hong Kongu v létě, tak si určitě nenechte ujít koupačku na jedné z nejkrásnějších plážích Hong Kongu, Ham Tin Wan beach.

Ještě jednou odkaz na slevový portál v Hong Kongu (něco jako u nás slevomat). Odkaz zde.

Likes:
1 0
Views:
587
Article Categories:
MagazinPrůvodce

All Comments