Co si smím zabalit do příručního zavazadla?

Znáte to, koupíte si letenku s nízkonákladovou leteckou společností (kde v ceně je jen příruční zavazadlo) nebo letíte s klasickou společností, ale z nějakého důvodu nechcete sebou tahat odbavené zavazadlo, a teď nevíte co si všechno můžete přibalit do vašeho příručního zavazadla. S tímto problémem by vám měl pomoct tento článek a infografika.

Nejprve si řekneme, jaké zavazadlo si vlastně můžeme na palubu letadla vzít. Nejčastější rozměry u klasických airlines jsou 55 cm x 40 cm x 20 cm (u některých je to o 1-2 cm méně nebo více. Ale nebojte, klasické společnosti tohle skoro vůbec neřeší.). Váhový limit příručního zavazadla si většinou zjistěte na stránkách vašeho dopravce (může se pohybovat od 6 kg do “váha neomezena”). Byly doby, kdy váhu příručního zavazadla klasické společnosti neřešily. Ale poslední dobou už se to mění, a už několikrát jsem byl na check-inu vyzván, ať dám příručák na váhu.

hand lugage

Větší pozor na rozměry příručního zavazadla si musíte dávat u nízkonákladových dopravců, kde se centimetry navíc někdy dost kontrolují a také se za ně dost tučně platí.

  • Ryanair (55 x 40 x 20- maximální váha 10 kg) + (malá kabelka do max. 35 x 20 x 20)
  • easyJet (56 x 45 x 25 – bez váhového limitu)
  • WizzAir (42 x 32 x 25 malé kabinové zavazadlo a 56 x 45 x 25 velké kabinové zavazadlo za které se platí – bez váhového limitu)
  • Volotea (55 x 40 x 20 – maximální váha 10 kg) + (malá kabelka do max. 35 x 20 x 20)
  • Norwegian (55 x 40 x 23 – maximální váha 10kg) + malá taška, jako třeba laptop v obale
  • Vueling (55 x 40 x 20 – maximální váha 10 kg)
  • Eurowings (55 x 40 x 23 – maximální váha 8 kg)

klece

Na řadu přichází co si můžete do příručního zavazadla zabalit. Samozřejmě to může být oblečení všeho druhu, boty, knížky, brýle a další věci. Obrázek by měl ukazovat spíše ty věci, na které slýchávám nejčastěji dotazy. (Teda až na výjimky na levé straně. Na pistoli, nůž, jed a šíp se mě ještě vážně nikdo neptal :D).

Jak si efektivně zabalit věci do příručáku si můžete prohlédnout například na tomto videu.

Co se týká 1 litrového sáčku na tekutiny: Na větších letištích tyto sáčky rozdávají zdarma (např. i na letišti v Praze). Na menších letištích, hlavně tam kde létají nízkonákladový dopravci, po vás za tyto sáčky budou chtít zaplatit.

výměna kufr

Obrázek neobsahuje zboží zakoupené v duty-free shopech na letištích, toto zboží můžete převážet v klidu v příručním zavazadle i když se například jedná o lahev vína o objemu 0.7 litru. Zboží dostanete řádně zabalené a s dokladem.

duty

Pozor si musíte dát i u převážených potravin: Například salámy, bagety, sušenky vám projdou bez problémů, ale problém může nastat například u dortů, velkých sýrů, zákusků atp., protože tyto potraviny můžou obsahovat tekutou složku.

Dalším hodně probíraným tématem jsou věci na kempování: Spacák vám projde bez problému, problém může nastat u stanu kde pracovníci na bezpečnostní prohlídce můžou mít problém se skládacími tyčkami a kolíky(v některých případech projde, v některých nikoliv).

Tyto pravidla platí pro Evropskou unii, Norsko, Island, Švýcarsko, Kanadu a USA. Ale ve většině případů jsou pravidla totožná i v jiných zemích.

Likes:
0 0
Views:
925
Article Categories:
Magazin

All Comments