Čína otevřela jedno z největších letišť na světě – Beijing Daxing International Airport

Čínský prezident Xi Jinping dnes slavnostně otevřel nové mega letiště v Pekingu, Beijing Daxing International Airport. Prvním odbaveným komerčním letem na tomto letišti by měl být let Airbusu A380 společnosti China Southern Airlines do Kantonu.

Nové letiště Beijing Daxing by se mělo podle očekávání stát jedním z nejrušnějších letišť na světě. Letiště je navrženo tak, že do roku 2025 by mělo zvládnout odbavit 72 milionů cestujících, do roku 2040 pak 100 milionů cestujících. Podle oficiálních odhadů by do roku 2025 měla ročně odbavit obě pekingská letiště 170 milionů cestujících. IATA zkratka letiště bude PKX.

Stavba letiště trvala pouhých pět let a finální cena je 11,7 miliard dolarů. Letiště bude mít jeden z největších terminálů na světě o rozloze 700.000 metrů čtverečních, což odpovídá 98 fotbalovým hřištím. Letiště se nachází 46 kilometrů od centra Pekingu a je postaveno hlavně proto, aby ulevilo hlavnímu pekingskému letišti „Beijing Capital International Airport“.

Celkem 16 tuzemských a zahraničních společností, plánuje létat z toho letiště tuto zimu a příští jaro. Mezi společnosti patří China Southern, China Eastern, China United Airlines a také evropští dopravci jako British Airways a Finnair. Podle plánů letiště by mělo od října být v provozu z tohoto letiště 101 vnitrostátních linek a 15 mezinárodních.

Spojení mezi Pekingem a novým letištěm bude zajišťovat nová linka metra Daxing Airport Expres, která povede na stanici Caoqiao station, kde se dá přestoupit ne metro linku 10. Cena za lístek bude 35 CNY. Další možností by měla být vysokorychlostní železnice, kde bude vlak jezdit na trase Liying Railway Station – Huangcun – Beijing Daxing New Airport – Yongqing West – Bazhou a zpět.

Video:

Likes:
3 4
Views:
606
Article Categories:
Magazin