Ázerbájdžán: Průvodce Baku a okolí – letenky, víza, památky, doprava

Průvodce Baku a okolí vám přináší plno informací o tom co navštívit v Baku a širším okolí, jak se dostat nejlevněji do Baku, jak vyřídit víza do Ázerbájdžánu a další zajímavé tipy. Nejdřívě začneme tím, jak se dostat nejlevněji do Ázerbájdžánu.

Letenky

Nejlevnější variantou jak se dostat do Baku, je využít linky maďarské nízkonákladovky Wizz Air z Budapešti do Baku. Zpáteční letenky pořídíte již od cca. 1.200 Kč. Pokud tyto letenky nakombinujete s linkou Ryanairu z Prahy do Budapešti, tak pak se můžete dostat na cenu 2.000 Kč za zpáteční letenky Praha – Budapešť – Baku (bez nutnosti nocování v Budapešti při přestupu). Akční nabídky letenek do Baku můžete zkouknout zde(klik). K vyhledání kombinace Wizz Air a Ryanairu můžete použít vyhledávač Kiwi.com.

Ubytování v Baku

Ceny za ubytování v Baku vás nějak nezrujnují. Například na booking.com můžete nalézt 4 / 5* hotely od cca. 600 Kč za dvoulůžkový pokoj i se snídaní. Nejlepší je hledat nějaký hotel blíže starému městu nebo alespoň blízko stanice metra. Osobně jsem měl pěkné apartmá ve 22. patře přes Airbnb (odkaz), ale bohužel to bylo docela daleko od metra a starého města.

Víza

Další co vás bude muset zajímat je vízum. Češi i Slováci potřebují při návštěvě víza. Vyřízení není nic složitého, budete k tomu potřebovat akorát internet, kopii pasu v pdf, adresu ubytování a 23 USD. Více o elektronickém vízu do Ázerbájdžánu zde(klik).

Letiště a doprava

Letiště v Baku se nazývá Heydar Aliyev International Airport. Najdete zde dva terminály. Vnitrostátní lety a lety nízkonákladových společností jsou odbavovány z Terminálu 2. Ostatní lety jsou odbavovány z nového moderního Terminálu 1. Terminály jsou vzdáleny mezi sebou cca. 3 minuty chůze.

Dopravu z letiště do centra zajišťuje bus Aero Express, který jezdí meži letištěm a centrem nonstop. Ve špičce je interval co půl hodiny, mimo pak hodinu. Autobus jezdí do centra na zastávku 28 May Metro/Central Railway Bus Stop. Na autobus můžete využít kartičku BakuCard, kterou zakoupíte přímo u letištního terminálu. Karta pak lze využívat i ve městě na metro a určité autobusy. Cena za kartu je 2 AZN + tolik kolik si nabijete. Aero Express stojí 1.3 AZN/jízda.

Pokud budete chtít využít taxík, tak si stáhněte aplikaci Bolt. Cena do centra je cca. 11 AZN.

Doprava po městě a mimo město

Taxíky jsou v Baku poměrně levný, takže i když cestujete sami, tak vás to nezrujnuje. Ale zase přijdete o zážitek cestovat s místními. Já jsem osobně volil metro a busy. Jak už bylo uvedeno výše, k cestování stačí mít nabitou BakuCard. Jedna jízda metra 0.30 AZN. Autobusy mimo město stojí také 0.30 AZN, akorát nemají označené zastávky. Takže nejlepší je se podívat na přesné místo na google maps, někde poblíž si tam stoupnout do silnice a až uvidíte vaše číslo busu tak mávat. Jinak v Baku je každej řidič řidičem formule 1, takže jízda je taková adrenalinová atrakce. U každého vstupu do metra stojí ochranka, která „kontroluje“ lidi s detektorem kovu. Ale většinou spíš koukají do mobilu a nic nedělaj. Větší pravděpodobnost je u vstupů do obchoďáků, tam jsem batoh otevíral furt.

Internet do mobilu

Simka s internetem stojí cca. 10 AZN(134 Kč). Já jsem měl operátora Azercell 1GB. Nejvíc obchodů s nabídkou operátorů najdete naproti 28 may mall. Stačí přinést pas, mobil a počkat cca. 10minut než mobil aktivujou se simkou.

A co stojí za návštěvu v Baku a okolí, to vám néjlépe napoví fotky níže

Pohled z mini Venice na Flame Towers

Ubytování z Airbnb

Flame Towers

Flame Towers

Night Baku

Pohled na noční Baku

Baku city

Baku za dne

Fire Temple of Baku

Chrám věčného ohně „Fire Temple of Baku“

Ateshgah of Baku

Ateshgah of Baku

Staré město Baku

Uličky starého města Baku

Baku streets

Uličky Baku

Baku old town

Staré město Baku

Baku

Hradby starého města Baku

Baku Highland Park

Pohled z Highland Parku na Flame Towers

Baku Highland Park

Pohled z Highland Parku na Flame Towers

Night Baku

Noční pohled na Baku

Heydar Aliyev Center Baku

Centrum Hejdara Alijeva

Baku

Pohled na Baku

I love Baku

Cedule I love Baku

Heydar Aliyev Center

Centrum Hejdara Alijeva v Baku

Modrní umění v Baku

Baku railway station

Staré vlakové nádraží v Baku